Bezpieczeństwo Polski za prezydentury Trumpa. Sondaż WP
Polacy są raczej optymistami, jeśli chodzi o ocenę wpływu prezydentury Donalda Trumpa na bezpieczeństwo naszego kraju - wynika z sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Eksperci są w tej sprawie bardziej sceptyczni.
Donald Trump złożył w poniedziałek przysięgę i oficjalnie rozpoczął swoją drugą kadencję w Białym Domu jako 47. prezydent Stanów Zjednoczonych. Jednym z najważniejszych pytań stawianych przez cały świat jest to, jak jego decyzje wpłyną na bezpieczeństwo międzynarodowe.
- Nasz sukces będziemy mierzyć wojnami, które zakończymy. Będę zapamiętany jako wprowadzający pokój - ogłosił Trump podczas przemówienia inauguracyjnego.
Równocześnie nie przedstawił żadnych rozwiązań. Co istotne - zdaniem ekspertów, którzy wysłuchali jego przemówienia - nie nawiązał w żaden sposób do wojny w Ukrainie i zagrożenia dla Europy ze strony Rosji.
- To było przemówienie w sprawach międzynarodowych nie mówiące nic, czego byśmy oczekiwali. Nie pojawiły się żadne słowa o niebezpieczeństwach ze strony Rosji. Wiem, że Trump chce próbować się porozumieć z Rosją, ale trochę skóra cierpnie. Jeżeli porozumienie miałoby odbywać się kosztem Ukrainy, to wcale nie jest dobra wiadomość - komentuje w rozmowie z WP amerykanista i politolog, prof. Andrzej Mania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Trump chce odzyskać Kanał Panamski. "Tego podarunku nie powinno być"
Groźby Trumpa wobec sojuszników
Wpływ nowego prezydenta USA na zmianę podejścia krajów europejskich do bezpieczeństwa już jest widoczny. Jeszcze w trakcie kampanii wyborczej Trump wielokrotnie apelował do państw członkowskich NATO o podniesienie wydatków na cele obronne. Przy okazji groził, sugerując, że USA nie udzieliłyby w razie napaści pomocy krajowi, który wydatki ma zbyt niskie.
- To, na czym oparty jest każdy sojusz, zwłaszcza obronny, jest zaufanie. W momencie, w którym Trump wchodząc do Białego Domu, wysyła bardzo agresywne sygnały wobec sojuszników, nawet bardziej agresywne wobec sojuszników niż wobec wrogów, to już jest jest bardzo niepokojące - komentował w poniedziałek w programie specjalnym Wirtualnej Polski Zbigniew Pisarski z Fundacji im. Kazimierza Pułaskiego.
- Trump zaczyna od grożenia sojusznikom. Więc dlaczego Polska miałaby uważać, czy niektórzy jego sympatycy z Polski, że Trump potraktowałby Polskę inaczej, niż traktuje Danię? - zgodził się z nim amerykanista i historyk, dr Piotr Tarczyński.
Ostatnio Trump zażądał, aby wydatki krajów NATO na obronność wynosiły aż 5 proc. PKB. To prawdziwa przepaść w stosunku do obecnie wydawanych pieniędzy. W tej chwili kraje NATO powinny przeznaczać na ten cel 2 proc. swojego PKB, a i tak nie wszystkim się to udaje. Zmiana wywołana groźbami Trumpa jest jednak widoczna, również w myśleniu przywódców państw europejskich. Polska wśród nich i tak wyróżnia się bardzo pozytywnie. Jak podawała ostatnio "Rzeczpospolita", wydatki naszego kraju na obronność w 2024 r. już wyniosły ok. 3,7 proc., a plan na 2025 r. to około 4,7 proc.
Bezpieczeństwo Polski za prezydentury Trumpa. Sondaż dla WP
"Jak Pana/Pani zdaniem prezydentura Donalda Trumpa wpłynie na bezpieczeństwo Polski?" - takie pytanie usłyszeli uczestnicy sondażu United Surveys dla Wirtualnej Polski. Z odpowiedzi wynika, że uczestnicy sondażu mają bardziej pozytywne niż eksperci podejście w kwestii wpływu rządów nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych na tę sprawę.
Więcej osób (46,2 proc.) odpowiedziało na to pytanie pozytywnie. Spośród nich 13,9 proc. stwierdziło, że bezpieczeństwo Polski "zdecydowanie się poprawi", a 32,3 proc. "raczej poprawi".
Według 40,6 proc. ankietowanych bezpieczeństwo Polski za prezydentury Trumpa "nie poprawi się". Z czego 31 proc. osób odpowiedziało, że "raczej nie poprawi", a 9,6 proc., że "zdecydowanie nie poprawi".
13,1 proc. ankietowanych nie miało zdania w kwestii bezpieczeństwa Polski w okresie rządów nowego prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Rządy Trumpa. Wyborcy koalicji większymi pesymistami
Różnicę w podejściu do prezydentury Trumpa widać wśród wyborców koalicji rządzącej i opozycji. Osoby popierające rząd tworzony przez KO, Trzecią Drogę i Lewicę uważają w większości, że rządy nowego prezydenta USA nie poprawią bezpieczeństwa Polski (49 proc. osób). Tylko 29 proc. wyborców koalicji uważa, że bezpieczeństwo Polski się poprawi.
Większy optymizm widać wśród wyborców opozycji, czyli Prawa i Sprawiedliwości i Konfederacji. Aż 67 proc. osób z tego grona uważa, że bezpieczeństwo Polski się poprawi za prezydentury Trumpa. Tylko 25 proc. uważa odwrotnie.
Badanie United Surveys dla Wirtualnej Polski przeprowadzono w dniach 10-12 stycznia 2025 r. metodą CATI&CAWI na próbie 1000 osób.
Paweł Buczkowski, dziennikarz Wirtualnej Polski