Bezcenny obraz wraca z Japonii do Polski. Uroczystość w Tokio
16-wieczny włoski obraz został zabrany przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej i ukryty w Japonii. Teraz "Matka z Dzieciątkiem", która przypisywana jest Alessandro Turchiemu została zwrócona Polsce.
- Barokowy obraz znalazł się na liście 521 najcenniejszych dzieł sztuki wśród listy dziesiątek tysięcy skarbów narodowych, które zostały zrabowane podczas okupacji Polski w latach 1939-45 - powiedział Minister kultury, Piotr Gliński.
"Madonna z Dzieciątkiem" przypisywana Alessandro Turchiemu jest najnowszym dziełem, które udało się Polsce odzyskać. Ponad 66 000 tak zwanych strat wojennych pozostaje nierozliczonych. Obraz został przekazany w środę podczas uroczystości w Ambasadzie RP w Tokio.
Gliński podkreślił, że trudno wyjaśnić historię zrabowanych dzieł. Dodał jednak, że "Madonna z Dzieciątkiem" została zwrócona po negocjacjach ze stroną japońską. Władze Kraju Kwitnącej Wiśni zdecydowały się zwrócić go do Polski, bez żadnych kosztów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Odkryto masowy grób na Pomorzu. Co najmniej 84 ofiary zbrodni w Lesie Szpęgawskim
Barokowy obraz wraca do Polski
Obraz został zidentyfikowany przez ekspertów ministerstwa na aukcji, która odbyła się w Tokio w 2022 roku. Pochodzi z kolekcji 18-wiecznego polskiego arystokraty Stanisława Kostki-Potockiego. W 1823 roku przeszedł w posiadanie Henryka Lubomirskiego. Podczas II wojny światowe naziści zrabowali wiele dzieł sztuki z Polski, w tym dzieło Alessandro Turchiego. Nie wiadomo co się działo z obrazem po wojnie. Następnie sprzedano go na aukcji w Nowym Jorku pod koniec 1990 roku.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
- Coraz więcej zagrabionych przedmiotów pojawia się na aukcjach, ponieważ pamięć (o ich przeszłości) osłabła, a osoby, które są teraz w ich posiadaniu, nie mają pełnej wiedzy lub nie są świadome, skąd pochodzi dzieło - powiedziała naczelniczka Wydziału Restytucji Dóbr Kultury w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Agata Modzelewska.
Czytaj też: