PolskaBez definicji budownictwa społecznego zapłacimy drożej

Bez definicji budownictwa społecznego zapłacimy drożej

W "Gazecie Prawnej" czytamy: Od 1 stycznia
2008 r. Polska powinna wprowadzić podstawową 22% stawkę VAT
na budownictwo mieszkaniowe. Dziś jest ono objęte 7% stawką.
Przed podwyżką VAT może nas uchronić przyjęcie definicji
budownictwa społecznego, która objęłaby budownictwo mieszkaniowe.

08.09.2006 | aktual.: 08.09.2006 06:11

Zgodnie z art. 12 ust. 3 lit. a) VI Dyrektywy kraje członkowskie UE mogą stosować obniżoną stawkę VAT na usługi wymienione w załączniku H do Dyrektywy. Wymienia on m.in. budowę, remont i przebudowę budynków mieszkalnych w ramach polityki społecznej. W art. 41 ust. 12, poz. 12 i 161 załącznika nr 3 do ustawy o VAT (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 54, poz. 535 z późn. zm.) znajduje się przepis, który, nawiązując do unijnego załącznika H, przewiduje obniżoną stawkę na społeczne budownictwo mieszkaniowe. Ale - podkreśla dziennik - w naszych przepisach brakuje definicji, która mówiłaby, co przez takie budownictwo należy rozumieć.

Doradca podatkowy ze spółki doradztwa podatkowego MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy Bartosz Bogdański, zwraca uwagę, że także VI Dyrektywa o VAT nie definiuje terminu budownictwo społeczne, które może korzystać z obniżonej stawki VAT.

Ustalenie tej definicji pozostawiono każdemu z państw członkowskich, co zostało zresztą potwierdzone w memorandum przesłanym polskiemu rządowi przez Komisję Europejską - uważa Bogdański.

Rozmówca gazety dodaje, że mimo braku uregulowań w prawie wspólnotowym jest oczywiste, iż z budownictwa społecznego powinny być wyłączone obiekty luksusowe.

Jego zdaniem za zgodną z trendami unijnymi należy uznać propozycję Ministerstwa Transportu i Budownictwa obejmującą definicją budownictwa społecznego budynki i lokale mieszkalne o powierzchni do 350 mkw. i jednoczesne wykluczenie budynków posiadających np. basen, korty tenisowe lub luksusowo wykończonych. Dotyczyłoby to zatem takich budynków, w przypadku których wartość robót wykończeniowych wraz z materiałami przekracza połowę ceny lokalu. Więcej na ten temat w "Gazecie Prawnej". (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)