Betlejemskie Światło Pokoju w Wirtualnej Polsce
(inf.własna)
20.12.2001 | aktual.: 22.06.2002 14:29
Po raz jedenasty do Polski przybyło Betlejemskie Światło Pokoju. Po raz pierwszy przywędrowało także w czwartek do warszawskiej siedziby Wirtualnej Polski. Zgodnie z życzeniem harcerzy, przekazujemy je - wraz z hasłem: "Wy jesteście światłością świata" - wszystkim internautom.
Z rąk harcerzy Światło Pokoju odebrali prezes WP Marek Borzestowski i redaktor naczelna portalu Dobrochna Kędzierska. Przekazujemy Światełko - symbol prawdy, pokoju. Mamy nadzieję, że poprzez Wirtualną Polskę dotrze także do internautów - powiedział Michał Niewiadomski, szef biura prasowego ZHP.
Polscy harcerze otrzymali Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich w niedzielę 16 grudnia na przejściu granicznym na Łysej Polanie. Związek Harcerstwa Polskiego tego dnia rozpoczął roznoszenie Światła po całej Polsce. Otrzymali je m.in.: prezydent, premier, prymas Polski, marszałkowie Sejmu i Senatu. Harcerze zanieśli Światło do rodzin, szkół kościołów, urzędów i instytucji, szpitali i domów opieki społecznej.
W tym roku roznoszenie Betlejemskiego Światła Pokoju w Polsce odbywa się pod hasłem: "Wy jesteście światłością świata". Kiedy blednie światło i przestajemy wyraźnie widzieć świat wokół nas, a w sercu nocy ogarnia nas lęk i poczucie zagrożenia i kiedy niecierpliwie oczekujemy światła dnia, to pamiętajmy, że Betlejemskie Światło Pokoju wzywa nas do tego, by być stróżami poranka, zwiastunami prawdy, miłości i nadziei - napisał w liście do harcerzy kapelan ZHP ks. phm. Jan Ujma.
Idea Betlejemskiego Światła Pokoju narodziła się w Austrii w 1986 roku, gdzie dla niewidomych dzieci przywieziono Światło z Groty Narodzenia Pana Jezusa w Betlejem. Dwa lata później austriaccy skauci po raz pierwszy pojechali sami po Światło do Betlejem. Od tamtego czasu co roku do Wiednia przywożone jest Światło, które roznoszone jest następnie przez skautów po całej Europie.
Betlejemskie światełko dostępne jest przez całą dobę w głównej kwaterze ZHP w Warszawie na ul. M. Konopnickiej 6; w Krakowie - w Kościele Mariackim, w Częstochowie - na Jasnej Górze, a także w innych miastach w całej Polsce.
(an)
Posłuchaj także:
* Gościem WP jest Michał Niewiadomski, szef biura prasowego ZHP*