Trwa ładowanie...
d2ys5q6

Bernardo Provenzano nie żyje. Były szef cosa nostry o przydomku "Binnu u' Tratturi" zmarł w szpitalu w Mediolanie

• Były boss bossów cosa nostry Bernardo Provenzano miał 83 lata
• Został aresztowany w 2006 roku po 43 latach poszukiwań
• Odbywał 20 wyroków dożywocia, otrzymał także kary 82 lat więzienia
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Aresztowanie Bernardo Provenzano w 2006 roku
Aresztowanie Bernardo Provenzano w 2006 roku (PAP/EPA)
d2ys5q6

W szpitalu w Mediolanie zmarł w środę w wieku 83 lat były boss bossów cosa nostry Bernardo Provenzano - podały media. Został aresztowany w 2006 roku po 43 latach poszukiwań. Odbywał 20 wyroków dożywocia. Łącznie otrzymał także kary 82 lat więzienia.

Poszukiwany przez dekady na całym świecie Provenzano, który według wymiaru sprawiedliwości przejął przywództwo nad sycylijską mafią po aresztowaniu Toto Riiny, został ujęty na terenie gospodarstwa rolnego w Corleone, kolebce cosa nostry, koło domu swej rodziny.

Szef szefów cosa nostry miał przydomek "Binnu u' Tratturi", który znaczy w sycylijskim dialekcie: "Bernardo traktor". Było to nawiązanie do jego przemocy i bezwzględności.

d2ys5q6

Jeszcze zaocznie, gdy był poszukiwany, skazano go na dożywocie za przygotowanie zamachów na sędziów śledczych Giovanniego Falcone i Paolo Borsellino, zamordowanych w odstępie dwóch miesięcy w 1992 roku na Sycylii.

Przez większość czasu karę odbywał w więzieniu o zaostrzonym rygorze. W 2014 roku przewieziono go do szpitala w Mediolanie.

Kilka procesów, w których ostatnio był oskarżony, zawieszono z powodu stanu jego zdrowia.

Adwokaci wielokrotnie wnioskowali, zawsze bezskutecznie, o całkowite zdjęcie z niego rygoru więziennego. Ostatnio, kiedy Provenzano przebywał w szpitalu, rygor złagodzono. Rodzinie pozwolono go odwiedzać.

d2ys5q6

Podziel się opinią

Share
d2ys5q6
d2ys5q6
Więcej tematów