Benedykt XVI nie ma już konta na Twitterze. Prasa zastanawia się nad przyszłością Kościoła
W szczegółowych i obszernych opisach ostatniego dnia pontyfikatu Benedykta XVI, niewiele jest już w dzisiejszej włoskiej prasie komentarzy i ocen jego bezprecedensowego gestu. Obserwatorzy znacznie więcej uwagi poświęcają przyszłości papiestwa i Kościoła. Ciekawostką, jaka się pojawiła, to świecące pustkami konto papieża na Twitterze. Watykan skasował wszystkie wpisy dokonane w ostatnich miesiącach przez Benedykta XVI i przeniósł je do archiwów na stronę internetową Stolicy Apostolskiej.
Oficjalne konto papieża nie ma już nagłówka "Benedykt XVI", ale "Sede Vacante", czyli puste stanowisko. To właśnie tym terminem określa się czas pomiędzy śmiercią lub ustąpieniem papieża a wyborem następcy.
Wchodząc na profil papieża, można znaleźć link do archiwalnych wpisów Benedykta XVI.
Jaka przyszłość czeka Kościół?
"Corriere della Sera" ujawnia, że wśród kardynałów, którzy niebawem przystąpią do wyboru następcy Josepha Ratzingera, coraz więcej zwolenników ma opinię, że abdykacja papieża nie powinna się już powtórzyć.
Nie wyklucza się, że uczestnicy konklawe zażądają od tego, którego wybiorą, gwarancji, że nie opuści w pewnym momencie swojego urzędu, któremu należy jak najszybciej przywrócić sakralny charakter. Mediolański dziennik uważa, że dopiero czas pokaże, jak bardzo destabilizująca była dla Kościoła decyzja Benedykta XVI o dymisji.
Rzymska "La Repubblica" pisze o "człowieku, który znów jest człowiekiem". "Joseph Ratzinger opuścił niebo, jakim jest Watykan, i znów stąpa po ziemi, której symbolem jest Castel Gandolfo, rezydencja na miarę człowieka. Gdy spacerując po tamtejszym parku zatrzyma się nad stawem, uświadomi sobie, że nie jest rybakiem, jak Piotr, lecz emerytem. I jak emeryt będzie mógł rzucić rybom trochę okruchów chleba" - dodaje "La Reppublica".
Kościół chwilowo bez papieża
Papież przeszedł na emeryturę. Zgodnie z zapowiedzią, wczoraj punktualnie o 20.00 Benedykt XVI ustąpił z urzędu. Jest pierwszym od siedmiuset lat papieżem, który zdecydował się na taki krok. Tym samym w Watykanie rozpoczął się okres, który ma zakończyć się wyborem następcy Benedykta XVI.
Konklawe, które ma wybrać następcę Benedykta XVI, powinno rozpocząć się około 10-15 marca. Do tego czasu władzę administracyjną w Watykanie sprawuje kardynał-kamerling Tarcisio Bertone.