Benedykt XVI może odwiedzić Irlandię Północną
Papież Benedykt XVI może odwiedzić Irlandię
Północną z początkiem kwietnia 2008 roku w drodze z Rzymu do
Nowego Jorku, gdzie ma wystąpić na forum Zgromadzenia Ogólnego
ONZ. Do wizyty papieża w Ulsterze dojdzie, jeśli proces pokojowy w
prowincji nie zostanie zachwiany - twierdzi irlandzka prasa.
20.10.2007 | aktual.: 20.10.2007 15:31
Źródłem spekulacji jest niedawne wyniesienie do godności kardynała abp. Armagh, Seana Brady'ego, a także wypowiedź abp. Dublina Diarmuida Martina, który na spotkaniu z Amerykanami irlandzkiego pochodzenia uznał wizytę papieża "za bardzo prawdopodobną".
Zarówno kardynał Brady, który swego czasu kierował irlandzkim kolegium w Rzymie, jak i abp Martin, były watykański dyplomata, mają dobre kontakty w Rzymie.
Dziennikowi "The Irish Independent", kardynał Brady powiedział, że pokój w Irlandii "leży Benedyktowi XVI na sercu".
Religijny korespondent tej gazety John Cooney sądzi, iż wizyta miałaby ściśle duszpasterski charakter, a na jej trasie nie byłoby Belfastu ani spotkań z politykami w siedzibie parlamentu, choć prawdopodobnie przewidywałaby wizytę także i w Republice Irlandii.
Archidiecezja Armagh, stanowiąca kościelną stolicę Irlandii, założona w 445 roku przez św. Patryka, leży Ulsterze, gdzie od końca lat 60. aż do tzw. porozumień z Belfastu z 1998 roku dochodziło do zamachów organizowanych przez Irlandzką Armię Republikańską (IRA) przeciwko brytyjskim siłom bezpieczeństwa i do aktów przemocy stosowanych przez lojalistyczne i republikańskie ugrupowania paramilitarne przeciwko ludności cywilnej.
Wizyta Benedykta XVI w Armagh byłaby uzupełnieniem brakującego ogniwa w irlandzkiej pielgrzymce duszpasterskiej Jana Pawła II, który w 1979 roku odwiedził Republikę Irlandii, a w 1982 roku Anglię, Szkocję i Walię, lecz ze względów bezpieczeństwa nie przyjechał do Irlandii Płn., choć tego pragnął.
W marcu br. na prywatnej audiencji w Watykanie prezydent Irlandii Mary McAleese zaprosiła Benedykta XVI do wizyty w jej kraju. Papież miał odpowiedzieć, że zorientuje się, czy będzie to możliwe.
Zainteresowanie wizytą w Republice Irlandii w 2008 roku miała także wyrazić Elżbieta II - tytularna głowa kościoła anglikańskiego.