Trwa ładowanie...

Benedykt XVI i Bartłomiej I przyjmą wspólną deklarację

W trzecim dniu wizyty w Turcji
Benedykt XVI spotka się w Stambule z patriarchą ekumenicznym
Konstantynopola, honorowym zwierzchnikiem światowego prawosławia,
Bartłomiejem I. W patriarchalnej cerkwi św. Jerzego papież weźmie udział w liturgii, podczas której zostanie ogłoszona ich wspólna
deklaracja.

Benedykt XVI i Bartłomiej I przyjmą wspólną deklaracjęŹródło: AFP
d4g46xk
d4g46xk

Zobacz galerię:
Benedykt XVI w Turcji

d4g46xk

Obserwatorzy zwracają m.in. uwagę, że podczas gdy ankarskie rozmowy papieża z najwyższymi dostojnikami jedynego laickiego państwa muzułmanów i z najwyższymi przedstawicielami islamskiego duchowieństwa Turcji śledził z uwagą cały świat muzułmański, drugi, stambulski etap podróży - "ekumeniczny" - wywołuje ogromne zainteresowanie w Moskwie, która uważa się za stolicę prawosławia.

Po ceremonii w cerkwi św. Jerzego Benedykt XVI pojedzie do świątyni-muzeum Hagia Sophia oraz odwiedzi położony w jej pobliżu słynny Błękitny Meczet. Wizytę w meczecie dodano niemal w ostatniej chwili do programu podróży.

Hagia Sophia - kościół Świętej Mądrości - to wspaniała świątynia bizantyjska, ufundowana przez Justyniana I Wielkiego, wybudowana w latach 532-537. Po zajęciu Konstantynopola przez Turków w 1453 roku została zamieniona na meczet Aya Sofya - wtedy m.in. dobudowano minarety. Od roku 1934 - muzeum.

Błękitny Meczet, zbudowany w XVII wieku, jest jednym z najwspanialszych przykładów klasycznego okresu sztuki islamskiej w Turcji i był najważniejszym meczetem Imperium Osmańskiego. Wzniesiono go na polecenie sułtana Ahmeda I, którego ambicją było stworzyć budowlę wspanialszą od świątyni Hagia Sophia.

d4g46xk

Benedykt XVI przekroczy próg meczetu jako drugi biskup Rzymu w dziejach papiestwa; pierwszy uczynił to Jan Paweł II w maju 2001 roku w Damaszku w Syrii.

Czwartkowy program papieskiej wizyty w mieście nad Bosforem przewiduje ponadto wizytę w katedrze Ormian i rozmowę z ich patriarchą Mesrobem II. Benedykt XVI spotka się również z metropolitą Syryjskiego Kościoła Prawosławnego, wielkim rabinem Turcji i członkami episkopatu Kościoła katolickiego w Turcji.

d4g46xk
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4g46xk
Więcej tematów