Trwa ładowanie...
d23y1om

Belka chce porozumienia z RPP ws. kursu złotego

Minister Marek Belka - PAP/Radek Pietruszka
Rząd postanowił we wtorek, że minister
finansów niezwłocznie przedstawi zasady regulowania kursu
walutowego i uzgodni je z Radą Polityki Pieniężnej - poinformował
po posiedzeniu rządu Marek Belka.

d23y1om
d23y1om

Minister finansów powiedział, że rząd chce od banku centralnego odejścia od zasady nieinterwencji na rynku walutowym.

Belka zadeklarował, że chce porozumienia z Radą Polityki Pieniężnej na temat zasad wpływania na kurs złotego i dodał, że zasady te mogą nie zostać w pełni ujawnione.

Może być na przykład nieujawnione pasmo, chodzi o to, żeby rynek zgadywał, żeby wzrosło ryzyko kursowe - wyjaśnił minister finansów.

Według wicepremiera Belki, jeśli Rada nie zgodzi się na te rozwiązania to polska gospodarka w dalszym ciągu będzie pogrążała się w stagnacji.

d23y1om

Reakcją na propozycje porozumienie ministra finansów z Radą Polityki Pieniężnej było umocnienie się złotego do poziomu 4,102 zł za dolara i 3,70 zł za euro.

O konieczności zmiany polityki pieniężnej w Polsce mówił także premier Leszek Miller.

Niewątpliwie pozycja złotówki jest zbyt mocna, niewątpliwie polityka pieniężna jest prowadzona wadliwie, niewątpliwie stopy procentowe są zbyt wysokie i niewątpliwie obecna, czy dotychczasowa działalność Rady Polityki Pieniężnej nie służy właściwie polskiej gospodarce - powiedział premier.

Tymczasem zdaniem wiceprezesa banku centralnego Andrzeja Bratkowskiego kurs złotego nie jest na poziomie wymagającym natychmiastowej interwencji NBP.

d23y1om

Ewentualne osłabienie złotego o 10 groszy do 4,20-4,25 za dolara nie zagroziłoby stabilizacji inflacji - powiedział Bratkowski.

Członek Rady Polityki Pieniężnej profesor Cezary Józefiak uważa, że w czasie dyskusji z rządem nastąpi konfrontacja różnych punktów widzenia.

_ Część ekonomistów różnie patrzy na sensowność interwencji na rynku walutowym_ - dodał profesor. Według niego mija się to jednak z celem. Jako przykład podał Czechy, gdzie stopy procentowe są dużo niższe niż w Polsce, i gdzie w ostatnim czasie już dwa razy przeprowadzono interwencje na rynku walutowym._ Nie przyniosło to jednak niczego poza kosztami_ - podkreślił Cezary Józefiak.

Jacek Wiśniewski z banku PeKaO SA uważa, że Rada raczej nie zgodzi się na propozycje rządu. Dlatego, według niego, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że system kursowy pozostanie bez zmian. (iza,PAP/IAR)

d23y1om
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d23y1om
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj