Belgijska prasa: Polska mniej antysemicka
Obchody 60. rocznicy wyzwolenia obozu
Auschwitz są inne niż te dziesięć lat temu, gdyż wówczas władze
polskie zbyt mało uwagi poświęciły kwestii żydowskiej - pisze w
czwartek w komentarzu redakcyjnym jeden z największych
francuskojęzycznych dzienników belgijskich "La Libre Belgique".
Zdaniem gazety, 10 lat temu obchody 50. rocznicy wyzwolenia obozu Auschwitz były naznaczone niepotrzebną polemiką, która wywołała w Belgii głęboki niesmak.
"Żałowaliśmy, że przywódcy polscy z prezydentem Lechem Wałęsa na czele chcieli do tego stopnia ograniczyć oficjalne obchody do hołdu oddanego męczeństwu Polaków, niewiele miejsca poświęcając żydowskiemu wymiarowi zagłady".
Dziś, dziesięć lat później, te obchody będą wyglądały zupełnie inaczej - uważa komentator. Jego zdaniem nastąpiła zmiana w świadomości opinii publicznej w Polsce.
Inny belgijski dziennik, "Le Soir", zwraca uwagę, że antysemityzm i Żydzi są częścią polskiej historii. "Liberalna elita intelektualna jest zasadniczo bardzo filosemicka i uwrażliwiona na związki między kulturą polską i żydowską" - pisze "Le Soir.
Z drugiej strony zauważa, że w Polsce istnieje ruch antysemicki wokół Radia Maryja, ojca Tadeusza Rydzyka i Ligi Polskich Rodzin.
"Partia skrajnej prawicy, LPR, i jej charyzmatyczny lider Roman Giertych również odgrywają rolę w szerzeniu antysemickich stereotypów w opinii publicznej" - pisze "Le Soir".
Inga Czerny