Zmiana czasu na zimowy 2022. Kiedy śpimy godzinę dłużej?
W Polsce dwa razy w roku przestawiamy zegarki, a w październiku przechodzimy z czasu letniego na czas zimowy. Podpowiadamy, kiedy dokładnie będzie miała miejsce zmiana czasu w Polsce w 2022 r.
10.10.2022 | aktual.: 10.10.2022 13:40
Zmiana czasu na zimowy to dobra wiadomość dla wszystkich śpiochów - wtedy bowiem cofamy małą wskazówkę, dzięki czemu zyskujemy dodatkową godzinę snu. W tym roku będziemy przestawiać zegarki w nocy z 29 na 30 października. Gdy na tarczy zegara będzie godzina 3.00, wówczas cofniemy czas o jedną godzinę, czyli na 2.00. A w przypadku większości urządzeń elektronicznych, takich jak telefony komórkowe czy laptopy, w ogóle nie musimy o tym pamiętać, bo zmiana na czas zimowy dokona się automatycznie.
Zmiana czasu. Kiedy koniec? Prace trwają
Od kilku lat toczą się dyskusję nad zasadnością procesu zmiany czasu w krajach europejskich. Okazuje się nawet, że 84 proc. respondentów opowiedziało się za zniesieniem tego zjawiska (wg konsultacji przeprowadzonych w Europie w 2018 roku, podczas których o odpowiedź poproszono aż 4,6 mln osób). Taki pomysł został zaakceptowany przez Parlament Europejski, a Komisja Europejska zaproponowała, by faktycznie wprowadzić go w życie. Cała procedura została jednak wstrzymana przez pandemię koronawirusa.
Historia zmiany czasu
Mówi się o tym, że propozycja wprowadzenia czasu letniego i zimowego pojawiła się już w XVIII wieku, a pomysł wysnuł Benjamin Franklin. Idea miała na celu dopasowanie aktywności człowieka do godzin, w których występuje światło słoneczne. Jednak faktyczne wprowadzenie zmiany czasu nastąpiło dopiero w latach 70. XX wieku. Przechodzenie z czasu letniego na zimowy i z powrotem miało pomóc w oszczędzaniu energii. W Polsce zmiana czasu obowiązuje nieprzerwanie od 1977 r., choć były już wcześniej okresy, w których obowiązywała - to lata 1946-1949 oraz 1957-1964.