Trwa ładowanie...

Inwazja biedronek. Sprawdź, czy nie masz ich w swoim domu

Wchodzą do domów przez szpary, przesiadują całymi chmarami na ścianach budynków, przypominają nasze rodzime biedronki, jednak naukowcy ostrzegają przed nimi. Mowa o biedronkach azjatyckich, które w niepokojącym tempie opanowują nasze środowisko.

Inwazja biedronek azjatyckich na budynku CEP Tatrzańskiego Parku NarodowegoInwazja biedronek azjatyckich na budynku CEP Tatrzańskiego Parku NarodowegoŹródło: Facebook, Tatrzański Park Narodowy, fot: Tatrzański Park Narodowy
djvo5b3
djvo5b3

Biedronki azjatyckie, powszechnie zwane też biedronkami ninja lub arlekinami, to gatunek, który został sprowadzony do Europy w celu walki z mszycami. Wszelkie badania wykazały, że są one bardzo skutecznym wrogiem dla tego ogrodowego szkodnika. Nie przewidziano jednak, że ten obcy owad nie tak się rozprzestrzeni. Tym samym okazał się nie tylko zagrożeniem dla mszyc, ale i dla naszych rodzimych biedronek, a nawet dla ludzi.

"Ten owad uciekł spod kontroli"

Jesień to okres, kiedy biedronki azjatyckie szukają schronienia. To dlatego tak łatwo można znaleźć je obecnie na oknach, parapetach, a nawet w łóżku. Na Facebooku pojawiło się nagranie udostępnione przez Tatrzański Park Narodowy. Okazało się, że owady bytują na ścianie zakopiańskiego Centrum Edukacji Przyrodniczej.

- Biedronka azjatycka wcale nie napawa nas radością. To nie jest nasza rodzima biedronka. Ten owad uciekł spod kontroli i okazało się, że atakuje nie tylko mszyce, ale również inne gatunki. Atakuje nasze rodzime biedronki, które również zwalczają mszyce, a co gorsza wcale nie jest taka miła i taka zdrowa dla człowieka, jak mogłoby się wydawać. Azjatycka biedronka może człowieka ukąsić i wywołać reakcję alergiczną. Ponadto może wydzielić brudzącą substancję, czyli hemolimfę - wyjaśnia edukator CEP Marek Kot.

Aby uchronić się przed biedronką azjatycką, znalezionych w domu osobników tego gatunku najlepiej nie zbierać rękami. Dobrym pomysłem jest użycie odkurzacza, a następnie jak najszybsze usunięcie worka, by owady nie wydostały się z powrotem.

Zobacz też: Wielka odwaga Ukarińców na zaminowanej drodze. Jazda naprzód jedynym ratunkiem

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
djvo5b3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djvo5b3
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj