Trwa ładowanie...

PiS straci władzę. Wniosek ws. Tuska już z podpisami?

Zapowiada się wyjątkowo emocjonujący poniedziałek w Sejmie. Rano premier Mateusz Morawiecki wygłosi expose, po czym najprawdopodobniej nie uzyska wotum zaufania i jego misja tworzenia rządu się zakończy. Wtedy do gry wejdzie Donald Tusk, który jeszcze tego samego dnia może zostać wybrany na premiera.

Prawdopodobnie w poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość po ośmiu latach rządów straci władzę w PolscePrawdopodobnie w poniedziałek Prawo i Sprawiedliwość po ośmiu latach rządów straci władzę w PolsceŹródło: East News, fot: Jacek Dominski/REPORTER
d2f90nd
d2f90nd

Misja Mateusza Morawieckiego kończy się w poniedziałek 11 grudnia po tym, jak pod koniec listopada prezydent Andrzej Duda zaprzysiągł jego nowy rząd, utworzony po wyborach parlamentarnych w tzw. pierwszym kroku konstytucyjnym.

W poniedziałek o godzinie 10 Morawiecki przedstawi Sejmowi expose z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania. Ile czasu będzie przemawiał Morawiecki? Jak wyliczył "Newsweek", najdłużej w historii expose po 1989 roku przemawiał w 2007 roku Donald Tusk. Było to aż ponad trzy godziny. Najkrótsze expose miała Hanna Suchocka, która w 1992 roku przemawiała tylko 30 minut. Morawiecki w rozmowie z marszałkiem Sejmu miał zapowiedzieć, że "nie zamierza mówić dłużej niż godzinę" - relacjonował Szymon Hołownia.

Ale potem przewidziana jest jeszcze dyskusja, która może potrwać nawet kilka godzin. Z harmonogramu pracy Sejmu wynika, że głosowanie nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego odbędzie się o godzinie 15.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Koniec z pieniędzmi dla Rydzyka? Poseł zapowiada zmiany

Nowy premier. Poseł już podpisał wniosek ws. Tuska

Rząd PiS prawdopodobnie nie uzyska większości, bo klub PiS ma tylko 191 posłów, a inne kluby twardo deklarują głosowanie przeciwko. Jeśli rząd Morawieckiego upadnie, dojdzie do tzw. drugiego kroku konstytucyjnego. Inicjatywę ws. wyboru premiera i rządu przejmie Sejm.

d2f90nd

Po głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu Morawieckiego ma zostać zarządzona półtoragodzinna przerwa, podczas której będzie czas na zgłaszanie kandydatur na prezesa Rady Ministrów. Kandydata na premiera może zgłosić grupa co najmniej 46 posłów.

Co ciekawe, taki wniosek ze strony nowej sejmowej większości, razem z podpisami, jest już prawdopodobnie gotowy. Poseł KO Michał Krawczyk umieścił już na Instagramie zdjęcie zrobione w momencie, kiedy - jak stwierdził - "podpisał zgłoszenie kandydatury Tuska na urząd premiera."

Tusk jest kandydatem na premiera nie tylko KO, ale także PSL, Polski 2050 i Lewicy. 10 listopada przewodniczący tych partii podpisali umowę koalicyjną. Łącznie formacje te mają 248 posłów.

d2f90nd

Kiedy Tusk zostanie premierem?

W poniedziałek o godzinie 16.30 posłowie przejdą do wyboru premiera w tzw. drugim kroku konstytucyjnym - wynika z harmonogramu Sejmu. Wówczas odbędzie się debata, a o godzinie 20 - głosowanie nad wyborem premiera.

Wtorek. Tusk przedstawi skład rządu i plan działania

We wtorek, 12 grudnia, o godzinie 9 nowy prezes Rady Ministrów przedstawi program działania oraz skład rządu wraz z wnioskiem w sprawie wyboru Rady Ministrów. Według harmonogramu głosowanie odbędzie się o godzinie 15.

Sejm wybiera prezesa Rady Ministrów oraz proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Środa. Zaprzysiężenie rządu Tuska przez prezydenta?

W piątek Tusk stwierdził, że chciałby aby do zaprzysiężenia jego rządu przez prezydenta doszło w środę, 13 grudnia. - Nie dlatego, żeby powodował mną pośpiech, ale już kilka godzin później będą zapadały w Brukseli bardzo ważne decyzje z punktu widzenia polskich interesów - wskazywał przyszły premier.

d2f90nd

Prezydent Andrzej Duda zapowiadał wcześniej, że nie będzie "opóźnień" i "przeciągania" konstytucyjnych terminów.

Czytaj także:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2f90nd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2f90nd
Więcej tematów