Trwa ładowanie...

Będzie mniej studentów medycyny

Uczelnie medyczne zapowiadają ograniczenie naboru studentów. Na przykład o 19% mniej studentów przyjmie w nowym roku akademickim Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego - informuje "Dziennik Polski".

Będzie mniej studentów medycynyŹródło: AFP, fot: Frederick Florin
d1646os
d1646os

Zdaniem cytowanego przez gazetę prof. Tomasza Grodzickiego, dziekana Wydziału Lekarskiego CM UJ, to efekt ustawy o kształceniu lekarzy. Studia medyczne zostały pozbawione rocznego stażu, więc dla dobra pacjentów uczelnia musi zmniejszyć grupy, by w krótszym czasie tak samo dobrze wyszkolić przyszłych lekarzy.

Likwidacja rocznego stażu oznacza, że student od razu po odebraniu dyplomu uzyskuje prawo wykonywania zawodu i idzie do pracy. Zdaniem prof. Grodzickiego uczelnia ma dwa wyjścia: albo zgodzić się, że wypuszczany student jest gorzej przygotowany, bo bez rocznej praktyki w szpitalu, albo zmodyfikować studia tak, żeby w ramach tych 6 lat kształcenia było jak najwięcej praktycznych zajęć. Wybrano to drugie wyjście, więc na 6. roku będzie organizowanych dużo zajęć klinicznych. Zmniejszono też liczebność grup.

Od nowego roku Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego będzie szkolić nie 320, jak to jest w tym roku, tylko najwyżej 260 studentów. Podobnie zareagowały inne uczelnie medyczne, zapowiadając zmniejszenie naboru.

d1646os
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1646os
Więcej tematów