Trwa ładowanie...

Będzie defilada 15 sierpnia. MON nie rezygnuje pomimo epidemii

15 sierpnia przypada Święto Wojska Polskiego, jak i obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej zamierza zorganizować z tej okazji wielką defiladę. Uroczystości mają być organizowane z zachowaniem wszelkich środków ostrożności.

Share
Święto Wojska Polskiego
Święto Wojska PolskiegoŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d3v7lym

Setna rocznica Bitwy Warszawskiej ma dla Ministerstwa Obrony Narodowej szczególne znaczenie. Szef MON Mariusz Błaszczak podkreślał na specjalnie zwołanej konferencji, że to 18 decydująca bitwa świata. Dlatego resort zamierza uczcić rocznicę w specjalny sposób. W lipcu otrzymał pozwolenie na budowę Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku w Ossowie.

Najwięcej uwagi przyciąga jednak defilada wojskowa, która ma odbyć się na warszawskiej wisłostradzie. Podobny pomysł zrealizowano w 2018 roku. Wówczas defiladę przyszło obejrzeć 120 tys. widzów. Rok później defiladę zorganizowano w Katowicach. Oficjalnie powodem przeniesienia wydarzenia były setne obchody wybuchu I Powstania Śląskiego.

Jak pisała Gazeta Wyborcza prawdziwą przyczyną przeniesienia obchodów była zbliżająca się kampania wyborcza. Jesienią premier Mateusz Morawiecki startował w wyborach do Sejmu, właśnie z Katowic, jako jedynka na liście Prawa i Sprawiedliwości.

Rekonstrukcja rządu. Włodzimierz Czarzasty: Za Konwencję Stambulską Zbigniew Ziobro dostał po łapach

Defilada mimo epidemii?

Podczas uroczystości mają być zachowane wszelkie środki ostrożności zgodne z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego. MON zamierza też rozdawać jednorazowe maseczki i zapewnić płyn do dezynsekcji.

d3v7lym

Jak na razie pomimo rozwoju epidemii resort nie rezygnuje ze swoich planów. Tym samym Polska zostanie jedynym państwem w Unii Europejskiej, które zdecyduje się na defiladę wojskową w tym szczególnym czasie. Francja, która 14 lipca obchodziła rocznicę zburzenia Bastylii ograniczyła się do wysłania eskadry samolotów i złożenia hołdu medykom zmarłym podczas walki z COVID-19.

Defiladę wojskową zorganizowała za to Rosja. Choć ta tradycyjnie przypada na 9 maja, ze względu na reżim sanitarny została przesunięta na czerwiec.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3v7lym

Podziel się opinią

Share
d3v7lym
d3v7lym
Więcej tematów