Trwa ładowanie...

Będzie 400+? Posłowie PiS są za. Wszystko zależy od Elżbiety Rafalskiej

402 złote i 72 grosze - o tyle może wzrosnąć świadczenie dla najstarszych Polaków już od 2018 roku. Jeśli zgodzi się na to rząd. Dziś zasiłek pielęgnacyjny to 153 zł.
Share
Minister rodziny zadecyduje, czy seniorzy dostaną od państwa więcej pieniędzy
Minister rodziny zadecyduje, czy seniorzy dostaną od państwa więcej pieniędzyŹródło: WP.PL
d3mt8m3

O kolejnej szansie na poprawienie standardów życia seniorów pisze piątkowy "Super Express".

- Być może w przyszłym roku rząd PiS przyzna 400+ dla najstarszych Polaków - czytamy w dzienniku.

Chodzi o zasiłek pielęgnacyjny przyznawany niezdolnym do samodzielnej egzystencji osobom po 75. roku życia oraz niepełnosprawnym. Dziś wynosi zaledwie 153 zł, co nie przystaje do choćby do przyspieszającej - po wielu miesiącach uśpienia - inflacji. Tym bardziej, że zasiłek ten nie był zmieniany od 11 lat.

d3mt8m3

Rafalska o 500+: Nieosiągalna liczba urodzeń 400 tys. ma szansę się spełnić

Do Sejmu wpłynęła obywatelska petycja, aby świadczenie to zwiększyć o 402,72 zł, czyli o kwotę, jaką mają otrzymywać osoby represjonowane w PRL. Autor petycji, powołując się na zasadę równości i niedyskryminacji, tłumaczy, że wydatki osób po 75. roku życia i niepełnosprawnych w ostatnim czasie bardzo wzrosły.

"Osoby niepełnosprawne pobierające zasiłek pielęgnacyjny mają prawo czuć się dyskryminowane i marginalizowane, gdyż obowiązuje ich kryterium dochodowe, zaś osoby represjonowane w PRL-u są na uprzywilejowanej pozycji niżeli osoby niepełnosprawne” - czytamy w petycji [pisownia oryginalna - red.].

d3mt8m3

Wnioskodawca podkreślił, że "osobom niepełnosprawnym w Polsce żyje się ciężko, ponieważ mają duże wydatki na żywność, opłaty za mieszkanie, energię elektryczną, gaz, leki czy też rehabilitację a pobierana przez nich renta socjalna i zasiłek pielęgnacyjny są niewystarczające i muszą oni liczyć na pomoc finansową ze strony bliskich”.

Co na to partia rządząca? Nie mówi "nie".
- Bardzo ciekawa inicjatywa - powiedział "SE" Arkadiusz Mularczyk, poseł PiS. - Dotychczasowe wydatki społeczne i socjalne były kierowane przede wszystkim do rodzin. Jestem całym sercem za wsparciem także osób pobierających zasiłek pielęgnacyjny.

Teraz petycja trafiła do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, na czele którego stoi Elżbieta Rafalska. I to ona, jak zauważa dziennik, zadecyduje o tym, czy seniorzy dostaną podwyżkę.

d3mt8m3

Podziel się opinią

Share
d3mt8m3
d3mt8m3
Więcej tematów