PolskaBędą zmiany w PSL?

Będą zmiany w PSL?

08.05.2002 18:52, aktualizacja: 22.06.2002 14:29

Według szefa klubu PSL Zbigniewa Kuźmiuka,
podczas czwartkowej Rady Naczelnej prawdopodobnie padną wnioski o
odwołanie Naczelnego Komitetu Wykonawczego - władzy wykonawczej
Stronnictwa.

Rada Naczelna ma w czwartek rozważyć kłopoty partii po odrzuceniu przez PKW rozliczenia finansowego PSL z kampanii parlamentarnej.

PKW odrzuciła rozliczenie finansowe komitetu wyborczego PSL, a Sąd Najwyższy utrzymał tę decyzję. PSL dostanie więc znacznie mniejszą subwencję z budżetu i mniej pieniędzy z tytułu zwrotu kosztów kampanii. Według PKW, komitet wyborczy ludowców gromadził pieniądze na kampanię na koncie komitetu wyborczego, a nie funduszu wyborczego. Ordynacja wyborcza jednoznacznie wymaga utworzenia oddzielnego konta.

Dużo będzie zależało od tego jak NKW przedstawi pomysł wyjścia z tej sytuacji. Jeżeli będzie to pomysł realistyczny to być może stawianie takich wniosków, a zwłaszcza ich skuteczność jest iluzoryczna. Jeżeli to będzie trochę bezradne rozłożenie rąk, to może być naprawdę bardzo różnie - uważa Kuźmiuk.

Rozliczenia kierownictwa partii chce szef lubelskiego PSL Zdzisław Podkański. Jego zdaniem musi zostać przeprowadzona rzetelna ocena osób z całego kierownictwa, które odpowiada nie tylko za realizację programu, ale także za finanse PSL.

Podkański uważa, że Rada powinna ustalić winnych, wskazać ich i odwołać, inaczej - jak powiedział - nie wypełni swoich powinności. Według niego, oprócz osób odpowiedzialnych bezpośrednio za organizację i przeprowadzenie kampanii wyborczej - odpowiedzialność za popełnione błędy spada także na NKW.

Lubelski PSL w uchwale oczekuje od Rady rozliczenia z realizacji zadań w ramach kampanii wyborczej, rozliczenia osób odpowiedzialnych za realizację tych zadań i wyciągnięcia konsekwencji w stosunku do winnych.

Zdaniem Eugeniusza Kłopotka, NKW (którego jest on członkiem) powinien oddać się do dyspozycji Rady Naczelnej. Dodał, że jeśli padną wnioski o odwołanie NKW i uzyskają poparcie większości, to nastąpi głosowanie nad wotum zaufania dla NKW.

Według Kłopotka, NKW nie może uciekać od odpowiedzialności. Oczywiście winę należy ważyć, ale bądź co bądź, pewne decyzje podejmowaliśmy, chociażby powołując pełnomocnika finansowego, który jest tutaj głównym winowajcą - powiedział.

Kłopotek uważa jednak, że na kilka miesięcy przed wyborami samorządowymi, PSL nie jest potrzebne wewnętrzne trzęsienie ziemi. Natomiast - według niego - po wyborach należałoby rozpocząć przyspieszoną o rok kampanię sprawozdawczo-wyborczą, tak żeby na wiosnę przyszłego roku odbył się kongres PSL.

Radzie przedstawiony będzie program oszczędnościowy przewidujący m.in. sprzedaż części nieruchomości należących do PSL, np. ośrodków wypoczynkowych i zmniejszenie zatrudnienia w "centrali". Pełnomocnikowi finansowemu komitetu wyborczego PSL Janowi Traczykowi zostały cofnięte już pełnomocnictwa do funkcji sprawowanych z ramienia PSL - obecnie jest on wiceprezesem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rada Naczelna ma także zdecydować o strategii PSL w wyborach samorządowych i organizacji kampanii wyborczej. (and)

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także