Trwa ładowanie...

Będą konsekwencje dla Polski za nieprzestrzeganie prawa? Możemy dostać mniej pieniędzy

Unia Europejska ma zastanawiać się, czy kraje, które nie stosują się do zasady praworządności, czyli też Polska, powinny dostać mniej pieniędzy z unijnego budżetu. Powstał specjalny dokument na ten temat. UE nie wie jeszcze jednak, czy fundusze mogą być zależne od tego, czy kraj członkowski przestrzega prawa.

Będą konsekwencje dla Polski za nieprzestrzeganie prawa? Możemy dostać mniej pieniędzyŹródło: East News
ds52x96
ds52x96

O sprawie pisze politico.ue. Portal przypomina, że Polska ma problemy z niezależnością w sądownictwie. Co więcej, Warszawa oskarża Fransa Timmermansa o to, że prowadzi osobistą krucjatę przeciwko Polsce.

- Komisja Europejska od ponad roku stara się zdyscyplinować rząd PiS ws. sądów najwyższych - pisze portal. Zwraca też uwagę, że Niemcy mają największy wkład w budżet UE. To właśnie Berlin ma rozważać zamrożenie funduszy. Pojawia się też pytanie, czy po Brexicie budżet będzie uszczuplony.
Jak podaje RMF FM, o uzależnieniu funduszy strukturalnych od przestrzegania reguł praworządności mówiła komisarz ds. sprawiedliwości, Vera Jurova. Opowiadają się za tym też Niemcy, Włosi i Francuzi.

- Nie ma na razie żadnej ani grupy roboczej, ani task force'u czy nawet teamu, który by to koordynował czy zaczynał pracę w tym kierunku w KE - powiedział urzędnik KE. - Jeżeli nic się nie zmieni w Polsce w kwestii sądownictwa czy Trybunału Konstytucyjnego to prawdopodobnie Polska otrzyma w przyszłości mniej pieniędzy. Sądzę, że może to być nawet mniej niż połowa obecnych funduszy - dodał.

Problem Polski z praworządnością

Timmermans od stycznia prowadzi z polskimi władzami dialog w ramach procedury ochrony praworządności, rozpoczętej w związku z kryzysem wokół Trybunału Konstytucyjnego.

ds52x96

- Odkąd tylko przejęła władzę w 2015 roku, polska populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość (PiS) wymierzyła systemowy atak na liberalno-demokratyczne instytucje kraju. PiS podważył władzę Trybunału Konstytucyjnego i nieustannie atakuje niezawisłość sądów, próbując jednocześnie założyć kaganiec prasie - podkreślił Guy Verhofstadt, były premier Belgii, przewodniczący Grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE) w Parlamencie Europejskim.
Przypomnijmy, że Polska nie chce też przyjąć uchodźców, choć wcześniej deklarowała, że to zrobi. W 2015 roku przyjęto program relokacji migrantów.

Źródło: politico.eu/RMF FM

ds52x96
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds52x96
Więcej tematów