ŚwiatBeatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wkrótce papież ogłosi datę i miejsce

Beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wkrótce papież ogłosi datę i miejsce

Papież Franciszek zatwierdził dekret, który otwiera drogę do szybkiej beatyfikacji kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dekret dotyczy cudu uzdrowienia, który przypisywany jest wstawiennictwu Prymasa Tysiąclecia.

Beatyfikacja prymasa Stefana Wyszyńskiego. Wkrótce papież ogłosi datę i miejsce
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Kossobudzki Orłowski

"Kard. Wyszyński wkrótce błogosławiony. Papież Franciszek zatwierdził dekret oficjalnie uznający cud za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia. Tym samym spełniony został ostatni wymóg niezbędny do beatyfikacji." - poinformował Vatican News.

Potwierdza to biuro Stolicy Apostolskiej. Decyzja została podjęta po środowej audiencji, na której Franciszek przyjął prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynała Angelo Becciu. Przekazał on papieżowi pełną dokumentację procesu beatyfikacyjnego - informuje rmf24.pl za PAP.

Postępowanie w sprawie cudu uzdrowienia było ostatnim etapem procesu beatyfikacyjnego kardynała Wyszyńskiego w Watykanie. Niebawem ogłoszona zostanie data i miejsce mszy beatyfikacyjnej.

Cud uzdrowienia dotyczy 19-latki ze Szczecina, która w 1988 r. zachorowała na nowotwór tarczycy> nie dawano jej szans na przeżycie. Grupa sióstr zakonnych rozpoczęła wtedy modlitwy o uzdrowienie dziewczyny za wstawiennictwem prymasa Stefana Wyszyńskiego. Tak się też stało, 19-latka nagle całkowicie ozdrowiała.

Prymas Polski kardynał Stefan Wyszyński zmarł w 1981 r. Jego proces beatyfikacyjny trwał 30 lat.

Proces beatyfikacyjny

Z inicjatywy papieża Jana Pawła II w maju 1989 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odtąd przysługiwał mu tytuł sługi Bożego. Etap diecezjalny procesu zakończył się w 2001 r. i wtedy akta przekazano do Watykanu. W niemal 300 sesjach przesłuchano około 60 świadków. W lutym 2002 r. Watykańska Kongregacja Spraw Kanonizacyjnych wydała dekret o ważności procesu diecezjalnego.

W latach 2012-2013 w archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej toczył się kościelny proces dotyczący uzdrowienia mieszkanki Szczecina za wstawiennictwem Wyszyńskiego. U 19-latki rozpoznano raka tarczycy. Kobieta miała operację, w czasie której usunięto jej zmiany nowotworowe. Rok później okazało się, ze w gardle wyrósł guz, który dusił kobietę. Po intensywnych modlitwach za wstawiennictwem Prymasa Tysiąclecia nastąpił przełom w chorobie. Do tej pory nie było reemisji nowotworu.

Pod koniec 2017 r. papież Franciszek podpisał dekret o heroiczności cnót prymasa. Od tego momentu kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu przysługuje tytuł Czcigodnego Sługi Bożego. Rok później konsylium lekarskie Kongregacji ds. świętych zatwierdziło cudowne uzdrowienie 19-latki za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. Dekret potwierdzający cud podpisał 2 października tego roku papież Franciszek.

Życie i śmierć Prymasa Tysiąclecia

Stefan Wyszyński urodził się 3 sierpnia 1901 w Zuzeli nad Bugiem, a zmarł 28 maja 1981 r. w Warszawie. W okresie Powstania Warszawskiego pod pseudonimem „Radwan III” był kapelanem w grupie "Kampinos” i szpitalu powstańczym w Laskach. Był biskupem diecezjalnym lubelskim w latach 1946-1948, arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim i warszawskim oraz prymasem Polski w latach 1948-1981. Nazywany był Prymasem Tysiąclecia.

W ramach represji komunistów wobec Kościoła katolickiego 25 września 1953 r. prymas Wyszyński został internowany. Był przetrzymywany w katolickich klasztorach z siostrą zakonną Marią Leonią Graczyk i księdzem Stanisławem Skorodeckim. Przebywał w miejscach odosobnienia w Rywałdzie, Stoczku Klasztornym, Prudniku oraz Komańczy.

W połowie marca 1981 r. u prymasa Wyszyńskiego rozpoznano chorobę nowotworową. Zmarł dwa miesiące później. W oficjalnym komunikacie Rady Głównej Episkopatu Polski podano, że przyczyną śmierci był "złośliwy nowotwór jamy brzusznej". Trumnę z ciałem prymasa umieszczono w kamiennym sarkofagu, który najpierw znajdował się w podziemiach archikatedry św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce. Kilka lat później sarkofag prymasa umieszczono w poświęconej mu kaplicy w lewej nawie bazyliki.

3 maja 1994 został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

Źródło: Vatican News, rmf24.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (505)