Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Specjalne przesłanie od papieża Franciszka
Papież Franciszek, który przebywa z wizytą na Węgrzech, przypomniał wiernym o dzisiejszej beatyfikacji prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Róży Czackiej. - Przykład nowych błogosławionych niech pobudza nas do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości - apelował.
Papież Franciszek w niedzielę rano przybył do Budapesztu. W stolicy Węgier rozmawiał z Viktorem Orbanem, a następnie spotkał się z wiernymi. Nie zapomniał jednak o uroczystościach w Warszawie.
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. Przesłanie Franciszka
- Dziś, niedaleko stąd dokonuje się ogłaszanie błogosławionymi dwojga świadków Ewangelii: Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Elżbiety Czackiej, założycielki Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża - podkreślił Franciszek.
Papież nakreślił zgromadzonym rys biograficzny obu osób. - Dwie postaci, które z bliska poznały krzyż. Prymas Polski aresztowany i internowany, zawsze był mężnym pasterzem według Serca Chrystusowego, heroldem wolności i godności człowieka. Siostra Elżbieta, która w młodości straciła wzrok, poświęciła całe swoje życie pomocy niewidomym - wskazał Franciszek.
Papież zwrócił się też z apelem do wiernych. - Przykład nowych błogosławionych niech nas pobudza do przemieniania ciemności w światłość mocą miłości - mówił.
Przed godziną 15. Franciszek odleci z Budapesztu do Bratysławy, rozpoczynając trzydniową wizytę na Słowacji.
Zobacz także: Episkopat apeluje ws. uchodźców. Komentarz Katarzyny Lubnauer
Wielkie wydarzenie
W uroczystościach beatyfikacyjnych w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie wzięło udział ok. 7 tys. osób, z tego 3,5 tys. uczestniczyło w liturgii w górnej i dolnej części świątyni, zaś kolejne 3,5 tys. w sektorach przed budynkiem. Wśród nich były 44 delegacje z wszystkich polskich diecezji oraz środowisk i instytucji związanych z kard. Wyszyńskim i matką Czacką. Na liturgię do świątyni weszło po trzech kapłanów i cztery osoby świeckie z każdej diecezji. Pozostałe 50 reprezentantów z poszczególnych diecezji uczestniczyło w uroczystościach na zewnątrz.
W liturgii beatyfikacyjnej wzięli też udział przedstawiciele najwyższych władz państwowych: prezydent Andrzej Duda, marszałek Sejmu Elżbieta Witek, marszałek Senatu Tomasz Grodzki oraz członkowie rządu na czele z premierem Mateuszem Morawieckim, oraz wicepremierem, Ministrem Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotrem Glińskim. Obecni byli także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.
Zobacz także: Ks. Prusak: Kardynał Wyszyński, "papież dla Polaków"