Beatyfikacja kardynała Wyszyńskiego. Transmisja i program. W niedzielę msza beatyfikacyjna
Ważny dzień dla polskiego Kościoła. Około 7 tys. osób weźmie udział w uroczystościach związanych z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Na mszy pojawią się też przedstawiciele najwyższych władz państwowych.
12.09.2021 08:28
W niedzielę o 12 rozpocznie się msza beatyfikacyjna kard. Stefana Wyszyńskiego i matki Elżbiety Czackiej. Wydarzenie odbędzie się w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie.
Swój udział zapowiedzieli już najważniejsi przedstawiciele władz państwowych, z prezydentem Andrzejem Dudą na czele. Oprócz niego na mszy pojawią się m.in. premier Mateusz Morawiecki, marszałek Sejmu Elżbieta Witek i marszałek Senatu Tomasz Grodzki. Będą także goście z zagranicy oraz przedstawiciele służb dyplomatycznych i wojska.
Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego. 600 księży na mszy
Organizatorzy zapowiedzieli, że w uroczystościach weźmie udział ok. 7 tys. osób. Wrażenie może robić liczba duchownych, którzy będą koncelebrowali mszę. Będzie to 600 księży, 80 biskupów z Polski w tym m.in. przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki, prymas Polski Wojciech Polak oraz gospodarz miejsca metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Pojawi się także 45 biskupów z zagranicy. Liturgii będzie natomiast przewodniczył prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kard. Marcello Semeraro.
Zobacz też: Kościół reaguje ws. migrantów. Ks. Kobyliński: ważyłbym słowa
Formuła beatyfikacyjna zostanie tradycyjnie wygłoszona po łacińsku. Polskie tłumaczenie odczyta bp Michał Janocha. Kolejnym krokiem będzie odsłonięcie portretów nowych błogosławionych. Powstały one na specjalne zamówienie, na podstawie ich fotografii. Do ołtarza zostaną także przyniesione procesyjnie relikwie kard. Wyszyńskiego i Matki Czackiej.
Zgodnie z zapowiedzią duchownych, czasie liturgii zostaną wykorzystane paramenty i insygnia Prymasa Tysiąclecia - pozłacany pastorał oraz kielich mszalny używany tylko podczas "wielkich uroczystości".
Kardynał Wyszyński. Program beatyfikacji. Gdzie obejrzeć?
Uroczystości będzie można obejrzeć za pośrednictwem szesnastu telemostów zlokalizowanych w kościołach w całej Polsce.
W stolicy telebimy są zainstalowane w trzech miejscach: w archikatedrze św. Jana Chrzciciela na warszawskiej Starówce, kościele Najświętszego Zbawiciela w Śródmieściu i na Grochowie w kościele Najczystszego Serca Maryi.
Ponadto, msza będzie transmitowana przez Telewizję Polską oraz na kanale YouTube archidiecezji warszawskiej.
Masza beatyfikacyjna kardynała Wyszyńskiego:
- -9:00 Otwarcie Świątyni i sektorów dla wiernych
- 10:30 Przygotowanie duchowe
- 12:00 Msza Święta z obrzędem Beatyfikacji
Ks. Jacek Prusak: Kard. Wyszyński "byłby zaskoczony degrengoladą moralną"
O nazywanym Prymasem Tysiąclecia kard. Wyszyńskim opowiedział w rozmowie z Wirtualną Polską ks. Jacek Prusak.
Jak przekonywał, gdyby duchowny dziś spojrzał na polski Kościół, mógłby być zaskoczony "degrengoladą moralną wśród swoich własnych kompanów w piuskach".
- Wrażenie jest takie, że Episkopat nie dorósł do dziedzictwa zarówno Wyszyńskiego, jak i Wojtyły. Może to myślenie życzeniowe, ale wydaje mi się jeszcze, że kardynał powiedziałby, żebyśmy przestali się bać i szukać wszędzie wroga, a zaczęli działać. On miał wroga na karku, ale działał, a my często wymyślamy wrogów, aby znaleźć sobie zajęcie - powiedział ks. Prusak.