Trwa ładowanie...

BBC pokazała materiał o polskich klasach mundurowych. Zwraca uwagę na "wzrost patriotyzmu"

- Wzrost patriotyzmu w Polsce spowodował wzrost popytu na zajęcia wojskowe w szkołach średnich - czytamy na stronie BBC. Brytyjska telewizja nakręciła również krótki reportaż w technologii 3D na temat jednej ze szkół, w których odbywają się ćwiczenia wojskowe.

BBC pokazała materiał o polskich klasach mundurowych. Zwraca uwagę na "wzrost patriotyzmu"Źródło: Forum, fot: Janusz Walczak
d28uwnc
d28uwnc

Zdaniem BBC, nastroje militarystyczne w Polsce wynikają z "wyboru konserwatywnego rządu i ciągłego stanu napięcia z Rosją". Jako przykład wychowania w duchu patriotycznym stacja podaje jedną z placówek w Nowym Sączu, gdzie odbywają się ćwiczenia z bronią. Jak podkreśla BBC, są one dobrowolne i odbywają się pod nadzorem wyspecjalizowanych opiekunów.

W krótkim materiale wideo możemy obejrzeć życie codzienne uczniów, którzy biorą udział w ćwiczeniach wojskowych. Film przedstawia m.in. zajęcia w klasach, manewry w terenie (musztra, opatrywanie rannych czy ładowanie broni) i czas wolny młodzieży.

W drugiej edycji Programu Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych bierze udział 47 szkół z całej Polski. Placówki, które biorą udział w programie przy wsparciu jednostek wojskowych i instytucji podległych MON, prowadzą zajęcia o tematyce wojskowej, które mają kształtować postawy proobronne i patriotyczne.

d28uwnc

Ukończenie kilkutygodniowego szkolenia poligonowego, które wieńczy naukę w klasie wojskowej, daje pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej oraz w naborze do jednostek Wojsk Obrony Terytorialnej. Absolwenci chcący kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych będą mogli liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

Źródło: BBC

Zobacz także: Wrócisz z emerytury? Pawlak zdradza, co zamierza zrobić

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d28uwnc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28uwnc
Więcej tematów