Trwa ładowanie...

BBC: marsz nacjonalistów. "Kibole zawłaszczają patriotyzm"

- Dziesiątki tysięcy ludzi przyłączyło się do marszu nacjonalistów pokrywającego się z polskim Dniem Niepodległości - tak BBC określiło Marsz Niepodległości w Warszawie, w którym wzięło udział 60 tysięcy osób.

Share
BBC: marsz nacjonalistów. "Kibole zawłaszczają patriotyzm"Źródło: Twitter, fot: b/d
d4b69ew

Brytyjscy dziennikarze zwrócili uwagę na hasła, pod którymi przemaszerowali uczestnicy. - Pojawiły się religijne slogany jak "Bóg, honor, ojczyzna", a także rasistowskie wezwania w stylu "Czysta Polska, biała Polska" - informuje BBC.

Do marszu przyłączyło się 60 tysięcy osób, w tym "agitatorzy skrajnej prawicy" jak Tommy Robinson z Wielkiej Brytanii czy Roberto Fiore z Włoch. W tym samym czasie około 2 tysiące wzięło udział w "antyfaszystkowskiej" kontrmanifestacji.

BBC przeprowadziło kilka rozmów z uczestnikami obu zgromadzeń. - Wziąłem udział w marszu żeby uczcić tych, co walczyli o wolność Polski. Powiedziałbym, że część wyraża dość skrajne poglądy. Możliwe, że to nawet 30 procent uczestników marszu. Natomiast pozostałe 70 procent to zwykli ludzie, którzy nie wykrzykują faszystowskich haseł - powiedział 30-letni Kamil Staszałek.

d4b69ew

Z drugiej strony Andy Eddles, nauczyciel języka angielskiego mieszkający w Polsce od 27 lat jest "zszokowany, że pozwala się im (Narodowcom) na marsz tego dnia". - To 50 do 100 tysięcy w głównej mierze kiboli zawłaszczających patriotyzm - powiedział 50-latek.

- Dla mnie istotne jest by wspierać ruch antyfaszystkowski i bliskich demokratów. którzy obecnie znajdują się w Polsce pod naciskiem - kontynuuje Eddles.

- Nacjonaliści nieśli biało-czerwone flagi i rzucali czerwone świece dymne. Dla 21-letniego Pawła udział w marszu był ważny, bo "religia jest ważna dla naszego kraju i nie możemy pozwolić na islamizację w Europie, a w szczególności w Polsce" - informują brytyjscy dziennikarze.

Relacja BBC spotkała się z ostrymi protestami internautów. - Przestańcie szerzyć fałszywe wiadomości - napisała Aneta Balcerzak.

Z kolei Pawel Gawel zwrócił uwagę, że uczestnicy marszu nieśli również antyfaszystowskie transparenty.

- Ciekawy kontrast dla dzisiejszej manifestacji w Barcelonie (750 tys. uczestników). W każdym razie to polski rząd zwraca uwagę Komisji Europejskiej, a Katalonia jest całkowicie ignorowana przez Unię Europejską - ocenił Jordi Trafi Prats.

Także "The Wall Street Journal" poświęcił artykuł Marszowi Niepodległości. "Dziesiątki tysięcy Polaków maszerowało w sobotę w Warszawie w marszu w dzień niepodległości, zorganizowanym przez nacjonalistyczną młodzież, który walczy o czystą etnicznie Polskę, w której jest mniej Żydów i muzułmanów" - czytamy w publikacji, pod którą podpisali się Drew Hinshaw i Natalia Ojewska.

Autorzy tekstu stwierdzają, że ulicami Warszawy szli "młodzi ludzie z racami, krzycząc „ojczyzna” i niosąc transparenty o treści: „biała Europa”, „Europa będzie biała” i „czysta krew”. Niektórzy uczestniczy przybyli z innych państw - Słowacji, Hiszpanii czy Węgier, machając flagami z symbolami, których ich państwa używały w czasie wojennej kolaboracji z Niemcami".

d4b69ew
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4b69ew
d4b69ew
Więcej tematów