Bawaria konfiskuje przedruki nazistowskiej prasy
Sąd w Monachium nakazał konfiskatę przedruków nazistowskiej gazety "Voelkischer Beobachter", które ukazały się w ramach projektu "Zeitungszeugen".
Jak poinformowało w piątek bawarskie ministerstwo sprawiedliwości, przeciwko brytyjskiej spółce Albertas - wydawcy zeszytów z przedrukami oryginalnej prasy z lat dyktatury narodowosocjalistycznej w Niemczech - zostanie wszczęte dochodzenie w sprawie naruszenia praw autorskich oraz złamania zakazu wykorzystania nazistowskich symboli.
- Publikacja taka nie jest potrzebna, by prowadzić historyczną i naukową dyskusję. A kto decyduje się na wydanie tego rodzaju publikacji pomimo zakazu bawarskiego rządu, pokazuje, że brak mu wyczucia w podejściu do historii i prawa - oświadczyła minister sprawiedliwości w Bawarii Beate Merk, cytowana przez portal "Spiegel Online".
- Ta świadoma prowokacja powoduje, że ingerencja w tak cenne dobro, jakim jest wolność prasy, stała się nieunikniona - dodała Merk.
Bawaria jest właścicielem praw do materiałów narodowosocjalistycznej propagandy, w tym "Mein Kampf" Hitlera. W czwartek tamtejsze ministerstwo finansów złożyło pozew przeciw wydawcy zeszytów "Zeitungszeugen", który nie uzgodnił z władzami landu wykorzystania przedruków z prasy nazistowskiej.
Drugi numer zeszytów, który ukazał się w czwartek, zawiera m.in. faksymile egzemplarza organu NSDAP "Voelkischer Beobachter" z 1 marca 1933 r.
Zeszyty zawierają nie tylko prasę nazistowską, lecz także pisma przeciwników reżimu Hitlera, w tym prasę emigracyjną. Przedruki opatrzono komentarzami uznanych historyków, które pomagają oddzielić propagandę od faktów i czytać między wierszami. Zdaniem wydawcy publikacja ta stanowi "lekcję historii z pierwszej ręki".
Anna Widzyk