Trwa ładowanie...

Bartłomiej Sienkiewicz: kto w przyszłości uwierzy państwu polskiemu?

• Bartłomiej Sienkiewicz skomentował projekt ustawy dezubekizacyjnej

• Wg byłego ministra ta ustawa tworzy nową niesprawiedliwość

• Sienkiewicz: ci ludzie są karani za to, że uwierzyli państwu polskiemu

Share
Bartłomiej Sienkiewicz: kto w przyszłości uwierzy państwu polskiemu?
Źródło: Agencja Gazeta, Fot: Tomasz Rytych
d22sp33

Bartłomiej Sienkiewicz, były szef MSW w programie "Kropka nad i" w TVN24 mówił o projekcie ustawy dezubekizacyjnej.

Projekt zakłada, że emerytury i renty ponad 32 tys. byłych funkcjonariuszy aparatu bezpieczeństwa PRL, za czas do lipca 1990 r., będą sięgać maksymalnie średniego świadczenia w systemie powszechnym.

d22sp33

Zgodnie z projektem "za służbę na rzecz totalitarnego państwa uznaje się służbę od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r.". Oprócz funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, jednostek Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego i Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, obniżenie emerytur i rent dotyczyć będzie także osób, które służyły w jednostkach Ministerstwa Obrony Narodowej w tym m.in. Wojskowej Służbie Wewnętrznej, Wojskach Ochrony Pogranicza.

- Ta ustawa tworzy nową niesprawiedliwość. Szkolił mnie w służbach człowiek starszy o 10 lat, który służył w SB. Parę lat potem zginął w tragicznych okolicznościach jako oficer wolnego państwa na bliskim Wschodzie. Takich ludzi było setki. Mają incydenty za PRL, ale w większości nabywali uprawnienia emerytalne, poświęcając się, chroniąc życie obywateli wolnej Polski - stwierdził Sienkiewicz.

- Ci ludzie są karani za to, że uwierzyli państwu polskiemu, które powiedziało: możecie pracować na rzecz wspólnego dobra - stwierdził. - Kto w przyszłości uwierzy państwu polskiemu? - zastanawiał się.

- Gdybyśmy stosowali taką logikę, to w wojnie 1920 r. wzięliby udział tylko szeregowcy. Bo oficerowie służyli w armiach zaborców - stwierdził Sienkiewicz.

Oprac. Iga Burniewicz

d22sp33

Podziel się opinią

Share
d22sp33
d22sp33
Więcej tematów