Barroso: z polskim entuzjazmem Unia wyjdzie z kryzysu
Dzięki entuzjazmowi Polski, Unia Europejska wyjdzie z kryzysu silniejsza - powiedział w Zabrzu szef Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso. Przekonywał, że Polska przyczynia się do rozwoju całej Wspólnoty.
14.01.2012 | aktual.: 14.01.2012 23:08
Wieczorem w Zabrzu Barroso odebrał Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Wyróżnienie, już po raz 20. przyznały środowiska gospodarcze Śląska i Opolszczyzny. Obok szefa KE, podobnym wyróżnieniem uhonorowano premiera Donalda Tuska. Szef rządu nie mógł być obecny na uroczystości.
- Oczywiście mamy w tej chwili pewne trudności, ale kiedy spoglądamy na przeszłość Europy, to nawet myśląc o obecnych trudnościach jednocześnie możemy myśleć o tym, że Europa przezwycięży ten kryzys i wyjdzie z niego jeszcze silniejsza - mówił w swoim przemówieniu Barroso.
- To razem z wami, razem z polskim entuzjazmem, wyjdziemy z kryzysu mocniejsi - dodał przewodniczący KE, odczytując to zdanie po polsku.
Rozpoczynając swe wystąpienie oświadczył, że czuje się zaszczycony wyróżnieniem, które wcześniej otrzymał m.in. Jan Paweł II, a w sobotę, razem z nim, Donald Tusk. Jak ocenił, Polska poprzez swoje zaangażowanie - także za sprawą Tuska - pokazała, jak bardzo zależy jej na wzmocnieniu UE. Barroso ocenił też, że zgodnie z jego przewidywaniami Polska należy dziś do najdynamiczniej rozwijających się regionów Europy i przyczynia się do rozwoju całej Wspólnoty.
Szef KE podkreślił w przemówieniu rolę i potencjał małych i średnich przedsiębiorstw w gospodarkach UE. - Mamy 23 mln bezrobotnych w UE, a jednocześnie mamy 23 mln małych i średnich firm. Jeśli każda z nich stworzy jedno dodatkowe miejsce pracy, to będziemy mieli problem rozwiązany - przekonywał portugalski polityk, zwracając się do kilku tysięcy osób, w tym wielu przedsiębiorców, zgromadzonych w Domu Muzyki i Tańca.
Zanim Barroso odebrał nagrodę, laudację na jego cześć wygłosił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, który podczas sobotniej gali także został uhonorowany - statuetką Orła Piastów Śląskich.
Buzek przypomniał, że Barroso rozpoczynał karierę od radykalnej lewicy, by przed laty poprawić sytuację w Portugalii, później zaś zmienił swoje miejsca na scenie politycznej, gdy trzeba było wprowadzać reformy. Jego celem zawsze było zmienianie rzeczywistości tak, by służyła każdemu obywatelowi - przekonywał Buzek.
W tym kontekście szef PE przytoczył powiedzenie, że "Kto za młodu nie był socjalistą, nie ma serca. Kto na starość jest socjalistą, nie ma rozumu". - Mamy wśród nas człowieka, który wspaniale wypełnia to niezwykłe zdanie Winstona Churchilla. Ja, gdybym potrafił cofnąć historię, pewnie bym się zapisał do jakiejś lewicy, ale już nie jestem w stanie - zadeklarował Buzek.
Szef PE wyraził na koniec przekonanie, że można zmieniać partie, ale Barroso nie zmienił zasad. Kierował się zawsze uczciwością, był odważny i lojalny - mówił Buzek.
Tadeusz Donocik, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej i przewodniczący kapituły, mówił, że pomysł przyznawania Laurów zrodził się z chęci wyróżniania i szukania autorytetów, a także osób, które stanowią siłę napędową gospodarki. - Gospodarka nie może istnieć bez ludzi kultury, nauki i mediów - zaznaczył. Jak dodał, 20 lat przyznawania Laurów to swoista kronika dokonujących się w Polsce przemian.
List do uczestników sobotniej gali przesłał prezydent Bronisław Komorowski. Gratulował laureatom, zwłaszcza Barroso i Buzkowi. To niezwykle miły akcent w kontekście niedawnego polskiego przewodnictwa w Radzie UE i kończącej się kadencji Jerzego Buzka na stanowisku szefa PE - wskazał prezydent.
Doroczna gala jest okazją do uhonorowania ludzi polityki, nauki, kultury, kościoła i gospodarki, którzy przez swoją działalność wnoszą nieprzeciętny wkład w rozwój regionu i kraju. Przyznawane im są kryształowe, platynowe i złote Laury. Najwyższe wyróżnienie - Diamentowy Laur - co roku trafia do wybitnych osobistości, których postawa i działalność ma uniwersalny, międzynarodowy wymiar. W gronie tegorocznych laureatów znalazły się łącznie 52 firmy, instytucje i osobistości świata nauki, kultury, polityki i gospodarki.
W poprzednich latach Diamentowymi Laurami uhonorowani zostali m.in. papież Jan Paweł II, prezydenci Lech Wałęsa i Vaclav Havel, sekretarz generalny NATO Javier Solana, kard. Stanisław Dziwisz, Jan Nowak-Jeziorański, profesorowie: Bronisław Geremek, Zbigniew Brzeziński, Władysław Bartoszewski i Leszek Balcerowicz.