PolskaBarczewo. Niezwykłe znalezisko w kościele. Skarb pod posadzką

Barczewo. Niezwykłe znalezisko w kościele. Skarb pod posadzką

To rewelacyjne znalezisko i prawdziwy skarb - mówi dr Arkadiusz Koperkiewicz z zespołu, który w średniowiecznym kościele św. Andrzeja w Barczewie na Warmii odkrył ponad 1000 srebrnych monet z przełomu XVI i XVII w.

Barczewo. Niezwykłe znalezisko w kościele. Skarb pod posadzką
Źródło zdjęć: © PAP | Tomasz Waszczuk
Arkadiusz Jastrzębski

31.07.2019 | aktual.: 25.03.2022 12:15

Skarb znaleziono podczas badań związanych z kompleksową renowacją kościoła.

Monety, polskie srebrne grosze koronne z wizerunkiem Zygmunta III Wazy, oraz szelągi pruskie i litewskie były ukryte pod posadzką prezbiterium, w ceramicznym kuflu. Część monet znajdowała się także w gruncie obok naczynia.

- Wszystko wskazuje na to, że skarb został umieszczony pod posadzką w prezbiterium kościoła przez samych zakonników - powiedział podczas prezentacji znaleziska dr Arkadiusz Koperkiewicz. Nie wiadomo jednak, dlaczego bernardyni zdecydowali się na taki krok.

Obraz
© PAP | Tomasz Waszczuk

- Skarb ukryto pod ziemią w północno-zachodnim narożniku prezbiterium, przy tzw. łuku tęczowym - wyjaśnił archeolog.

Większość srebrnych monet jest bardzo dobrym stanie. To grosze, półtoraki, trojaki (ale także szóstaki) bite w latach 20. XVII w. W kuflu były też szelągi pruskie księcia Jerzego Wilhelma Hohenzollerna.

Obraz
© PAP | Tomasz Waszczuk

Historycy podkreślają, że odkrycie ma bardzo duże znaczenie dla badania dziejów Warmii oraz samego bernardyńskiego klasztoru w Barczewie.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

barczewoskarbmonety
Zobacz także
Komentarze (165)