Barbara Blida pośmiertnie honorową obywatelką Siemianowic Śląskich
Uroczystość pośmiertnego przyznania Barbarze Blidzie tytułu honorowego obywatela miasta odbyła się w Siemianowicach Śląskich. Rodzina byłej posłanki SLD przekazała na rzecz otwartego w dawnej kopalni Parku Tradycji m.in. jej mundur górniczy.
Tytuł honorowej obywatelki miasta przyznali w kwietniu Barbarze Blidzie radni Siemianowic Śląskich. Za projektem uchwały w tej sprawie opowiedziało się czternastu radnych, czterech wstrzymało się od głosu, a dwóch nie wzięło udziału w głosowaniu. Wnioskodawcy projektu argumentowali m.in., że chodzi o apolityczne uhonorowanie człowieka, który dokonał wielu dobrych rzeczy dla miasta oraz regionu.
Tytuł przyznano oficjalnie w poniedziałek w trakcie uroczystej sesji zorganizowanej z okazji 80. rocznicy uzyskania praw miejskich. Sesja odbyła się wieczorem w Parku Tradycji. Wyemitowano m.in. film poświęcony Blidzie przygotowany na zlecenie magistratu. W uroczystościach udział wzięła rodzina Barbary Blidy - mąż, synowie, córka, wnuki.
Jak poinformował Henryk Blida, mąż Barbary Blidy, wśród pamiątek przekazanych na rzecz Parku Tradycji znalazły się m.in. mundur górniczy, szabla górnicza, kordzik górniczy (paradna, obosieczna, krótka broń boczna z ozdobną rękojeścią), liczne odznaczenia, w tym Złoty i Brązowy Krzyż Zasługi, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i wyróżnienia, jakie była posłanka dostała za działania na rzecz rozwoju województwa śląskiego. - W mundurze górniczym chodziła nawet po sejmie - przypomniał Henryk Blida.
Śmierć Barbary Blidy
Blida - b. minister budownictwa, b. posłanka SLD - zastrzeliła się 25 kwietnia 2007 r., kiedy funkcjonariusze ABW przyszli przeszukać jej dom w Siemianowicach Śląskich i zatrzymać ją na polecenie Prokuratury Okręgowej w Katowicach. Miał jej zostać przedstawiony zarzut w śledztwie dotyczącym tzw. afery węglowej.
Przed Sądem Rejonowym w Siemianowicach Śląskich toczy się proces byłego oficera ABW Grzegorza S., który dowodził akcją w domu Blidów. Jest on oskarżony o niedopełnienie obowiązków służbowych oraz działanie na szkodę interesu publicznego i prywatnego. Sprawa dwojga pozostałych funkcjonariuszy Agencji, którzy brali udział w akcji, została prawomocnie umorzona.
Umorzone zostały także wątki śledztwa dotyczące zabezpieczenia śladów i dowodów w domu Blidy po jej samobójczej śmierci oraz nacisków na prokuratorów zaangażowanych w prowadzenie postępowania oraz działań katowickich prokuratorów już po śmierci Blidy.