Trwa ładowanie...

Barack Obama o zabójstwie Borysa Niemcowa: brutalne i okrutne

Prezydent USA Barack Obama, w wydanym w piątek wieczorem czasu lokalnego oświadczeniu, potępił "brutalne i okrutne zabójstwo" czołowego polityka rosyjskiej opozycji Borysa Niemcowa.

Share
Barack Obama o zabójstwie Borysa Niemcowa: brutalne i okrutne
Źródło: PAP/EPA, Fot: Michael Reynolds
d3sdsfg

Prezydent wezwał rząd Rosji do przeprowadzenia "szybkiego, bezstronnego i przejrzystego dochodzenia" w sprawie zabójstwa Niemcowa oraz postawienia winnych przed sądem.

- Niemcow był niestrudzonym orędownikiem swego kraju, walczącym o prawa dla swych rodaków - stwierdził Obama. Podkreślił także jego zasługi i odwagę w walce z korupcją w Rosji.

d3sdsfg

Amerykański przywódca przekazał kondolencje rodzinie Niemcowa, a także narodowi rosyjskiemu, który stracił "jednego z najbardziej zaangażowanych i elokwentnych obrońców swych praw".

Barack Obama spotkał się z Niemcowem w Moskwie w 2009 roku.

Zszokowany zabójstwem Niemcowa jest prezydent Ukrainy. "Oni zabili Borysa. Trudno w to uwierzyć. Nie mam wątpliwości, że zabójcy zostaną ukarani. Prędzej czy później" - napisał Petro Poroszenko na Twitterze.

Zabójstwem Niemcowa nie jest wcale zaskoczony Micheil Saakaszwili. "Jestem jedynie zaskoczony tym, że NiemcoW nie został zamordowany już wcześniej" - powiedział były prezydent Gruzji amerykańskiej stacji CNN.

Borys Niemcow, jeden z liderów opozycji demokratycznej w Rosji i krytyk polityki Władimira Putina, został zastrzelony w piątek wieczorem w centrum Moskwy, w pobliżu Kremla. Zamachowcy zbiegli.

d3sdsfg

Podziel się opinią

Share
d3sdsfg
d3sdsfg
Więcej tematów