Sinice w Bałtyku. Sanepid zamyka kolejne kąpieliska
Sinice na kolejnych 4 kąpieliskach w województwie pomorskim, w Gdańsku, na Mierzei Wiślanej i Półwyspie Helskim. W środę służby sanitarne z tego samego powodu zamknęły 11 miejsc. Na kolejnych dwóch kąpiel jest zabroniona ze względu na podwyższony poziom bakterii.
Główny Inspektor Sanitarny sprawdza sytuację i aktualizuje dane, stąd apel do odpoczywających nad Bałtykiem, by sprawdzali sytuację na stronie GIS. W czwartek przed południem zakaz kąpieli obowiązywał już na 17 kąpieliskach.
W środę jakość wody w morzu pogarszała się w bardzo szybkim tempie – oceniły pomorskie służby sanitarne. Wczesnym popołudniem informowano o 8 zamkniętych kąpieliskach. Potem zakazano kąpieli jeszcze w trzech miejscach.
Urlopowicze i mieszkańcy nie wykąpią się m.in. w przybrzeżnych wodach Zatoki Gdańskiej: w Orle, Stogach, kąpielisku "Dom Zdrojowy" w Brzeźnie, Molo w Brzeźnie oraz Klipper Jelitkowo. Z tego samego powodu zamknięte są także oba kąpieliska w Stegnie zlokalizowanej u nasady Mierzei Wiślanej oraz cztery kąpieliska na Półwyspie Helskim - trzy w Juracie i jedno w Jastarni.
Zobacz także: Miller podpowiada opozycji, jak wygrać z PiS
Z kolei z powodu wykrycia w próbkach wody nadmiernej ilości bakterii - enterokoków, zamknięte są dwa inne kąpieliska zlokalizowane nad Zatoką Gdańską. Chodzi o - położone w sąsiedztwie ujścia Wisły - Mikoszewo oraz jedno z pięciu kąpielisk zorganizowanych w Krynicy Morskiej - Bulwar Słoneczny 1.
W środę zamknięte zostało także kąpielisko Przystań w Nadolu nad Jeziorem Żarnowieckim.
Służby sanitarne alarmują i przypominają, że w przypadku obfitego zakwitu sinic obowiązuje absolutny zakaz wchodzenia do wody. Kąpiel w zanieczyszczonej sinicami wodzie może spowodować m.in. wysypkę na skórzy albo zaczerwienienie spojówek. W przypadku napicia się takiej wody mogą pojawić się bóle brzucha, wymioty i biegunka
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Źródło: Interia