Trwa ładowanie...
d35bm35

Balcerowicz otwarty na dialog z Belką

Leszek Balcerowicz (AFP)
Prezes NBP Leszek Balcerowicz zadeklarował w
czwartek, że jest otwarty na dialog z ministrem finansów. Twierdzi
jednak, że ważniejsze od dyskusji nad kursem złotego są reformy
strukturalne i zwiększanie konkurencyjności.

Share
d35bm35

Spotkania robocze ministra finansów i szefa banku centralnego nie powinny być traktowane jako zdarzenia nadzwyczajne, tylko jako normalność - powiedział Balcerowicz przed spotkaniem w Krajowej Izbie Gospodarczej.

Ze swej strony od dawna jestem zwolennikiem takiej praktyki i mam nadzieję, że partner w osobie ministra finansów będzie zwolennikiem takiej samej praktyki - dodał.

Na pytanie, czy jest za regulowaniem kursu złotego, prezes NBP odpowiedział:

Jest to problem wtórny i trzeciorzędny w stosunku do reform, do zupełnie fundamentalnych zagadnień, które będą kształtować nasze tempo wzrostu nie na rok, nie na dwa, ale systematycznie na lata, a mianowicie co będzie się działo z reformami strukturalnymi, od których zależy konkurencyjność naszej gospodarki.

d35bm35

O ile duży deficyt i bardzo duże potrzeby pożyczkowe budżetu będą wysysać środki finansowe z banków i ograniczać możliwości rozwoju przedsiębiorstw, te duże potrzeby pożyczkowe będą przyciągać kapitał portfelowy, który stwarza presję na wzmocnienie złotego, nie dając jednocześnie kompensującego efektu w postaci wzmocnienia konkurencyjności przedsiębiorstw - dodał prezes NBP.

Na takich zagadnieniach trzeba skupić uwagę, jeśli myśli się o systematycznym rozwoju naszego kraju - powiedział Balcerowicz.

Według prezesa NBP, w horyzoncie jednego roku złoty pozostaje walutą stabilną, a w porównaniu do grudnia ubiegłego roku wzmocnienie kursu złotego było słabsze niż forinta czy korony czeskiej.

We wtorek minister finansów Marek Belka poinformował, że został upoważniony przez rząd do rozmów z NBP i RPP w sprawie podjęcia działań zmierzających do osłabienia zbyt wysokiego, zdaniem rządu, kursu złotego. (and)

d35bm35
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35bm35
d35bm35
Więcej tematów