Trwa ładowanie...
d1oap73

Badanie: Wyborcy KO zniecierpliwieni ws. kandydata na prezydenta

Wciąż nie wiadomo, kogo Koalicja Obywatelska wystawi do starcia z Andrzejem Dudą. W badaniu Wirtualnej Polski zapytaliśmy Polaków, czy chcieliby poznać kandydata Platformy. Okazuje się, że opinie wyborców PiS i PO w tej sprawie skrajnie się różnią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: Rafał Trzaskowski, Małgorzata Kidawa-Błońska, Andrzej Duda
Od lewej: Rafał Trzaskowski, Małgorzata Kidawa-Błońska, Andrzej Duda (East News)
d1oap73

"Kiedy według ciebie Platforma Obywatelska powinna wybrać i przedstawić swojego kandydata na prezydenta?" - zapytano ankietowanych na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski.

Okazuje się, że dla 28 proc. badanych jest to bez znaczenia. 26 proc. osób stwierdziło, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść jak najszybciej, a 15 proc. uznało, że odpowiednim do tego momentem będzie oficjalny start kampanii. Najmniejsza grupa (11 proc.) wskazała odpowiedź "do końca roku". Zupełnie inaczej statystyki te wyglądają, gdy osobno przeanalizujemy głosy oddane przez wyborców PiS i KO.

d1oap73

Okazuje się, że wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) dominuje chęć jak najszybszego wyboru i ogłoszenia kandydata. Zwolennicy opozycji, którzy wyrazili zniecierpliwienie w tej sprawie stanowią aż 50 proc. tej grupy badanych.

Z kolei wśród wyborców PiS, najczęściej wskazywana była odpowiedź, że moment ogłoszenia przez PO ich kandydata nie ma znaczenia. Odpowiedzi tej udzieliło aż 45 proc. sympatyków partii rządzącej.

Zobacz: Awantura o TK. Zaskakujący komentarz Joanny Lichockiej pod adresem Andrzeja Dudy

Przypomnijmy, że w piątek Zarząd Krajowy PO zdecydował, iż kandydata tej partii na prezydenta wyłonią prawybory. "Nie boję się kontrkandydatów" - oświadczyła dziennikarzom Małgorzata Kidawa-Błońska, potwierdzając zamiar ubiegania się o prezydencką nominację. W kuluarach wymieniano jednak również nazwiska Radosława Sikorskiego, Rafała Trzaskowskiego i Bartosza Arłukowicza.

d1oap73

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie liczącej 1033 osoby w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana była według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Analizę przeprowadzono metodą CAWI w dniach od 1 do 5 listopada 2019 roku.

Co ciekawe, w piątek media obiegła również informacja, że o prezydenturę chce walczyć również znany dziennikarz Szymon Hołownia. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1oap73

Podziel się opinią

Share

d1oap73

d1oap73
Więcej tematów