Trwa ładowanie...
ycipk-2hd086

Badanie: Wyborcy KO zniecierpliwieni ws. kandydata na prezydenta

Wciąż nie wiadomo, kogo Koalicja Obywatelska wystawi do starcia z Andrzejem Dudą. W badaniu Wirtualnej Polski zapytaliśmy Polaków, czy chcieliby poznać kandydata Platformy. Okazuje się, że opinie wyborców PiS i PO w tej sprawie skrajnie się różnią.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Od lewej: Rafał Trzaskowski, Małgorzata Kidawa-Błońska, Andrzej Duda
Od lewej: Rafał Trzaskowski, Małgorzata Kidawa-Błońska, Andrzej Duda (East News)
ycipk-2hd086

"Kiedy według ciebie Platforma Obywatelska powinna wybrać i przedstawić swojego kandydata na prezydenta?" - zapytano ankietowanych na panelu Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski.

Okazuje się, że dla 28 proc. badanych jest to bez znaczenia. 26 proc. osób stwierdziło, że decyzja w tej sprawie powinna zapaść jak najszybciej, a 15 proc. uznało, że odpowiednim do tego momentem będzie oficjalny start kampanii. Najmniejsza grupa (11 proc.) wskazała odpowiedź "do końca roku". Zupełnie inaczej statystyki te wyglądają, gdy osobno przeanalizujemy głosy oddane przez wyborców PiS i KO.

ycipk-2hd086

Okazuje się, że wśród zwolenników Koalicji Obywatelskiej (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) dominuje chęć jak najszybszego wyboru i ogłoszenia kandydata. Zwolennicy opozycji, którzy wyrazili zniecierpliwienie w tej sprawie stanowią aż 50 proc. tej grupy badanych.

Z kolei wśród wyborców PiS, najczęściej wskazywana była odpowiedź, że moment ogłoszenia przez PO ich kandydata nie ma znaczenia. Odpowiedzi tej udzieliło aż 45 proc. sympatyków partii rządzącej.

Zobacz: Awantura o TK. Zaskakujący komentarz Joanny Lichockiej pod adresem Andrzeja Dudy

ycipk-2hd086

Przypomnijmy, że w piątek Zarząd Krajowy PO zdecydował, iż kandydata tej partii na prezydenta wyłonią prawybory. "Nie boję się kontrkandydatów" - oświadczyła dziennikarzom Małgorzata Kidawa-Błońska, potwierdzając zamiar ubiegania się o prezydencką nominację. W kuluarach wymieniano jednak również nazwiska Radosława Sikorskiego, Rafała Trzaskowskiego i Bartosza Arłukowicza.

Badanie dla Wirtualnej Polski na panelu Ariadna przeprowadzono na ogólnopolskiej próbie liczącej 1033 osoby w wieku od 18 lat wzwyż. Struktura próby dobrana była według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Analizę przeprowadzono metodą CAWI w dniach od 1 do 5 listopada 2019 roku.

Co ciekawe, w piątek media obiegła również informacja, że o prezydenturę chce walczyć również znany dziennikarz Szymon Hołownia. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

ycipk-2hd086

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2hd086

ycipk-2hd086
ycipk-2hd086