Badanie. Radykałowie mają trudności ze złożonymi zadaniami
Naukowcy z Uniwersytetu Cambridge, zbadali jak sposób postrzegania i przetwarzania informacji wpływa na wyznawany światopogląd. Z przeprowadzonych ankiet wynika, że osoby o skrajnych poglądach mają tendencję do myślenia w prostych kategoriach. A co za tym idzie gorzej radzą sobie z zadaniami "wymagającymi skomplikowanych czynności umysłowych".
03.04.2021 18:31
W badaniu wzięło udział ponad 330 Amerykanów w wieku od 22 do 63 lat. Jak podał cytowany przez Onet "The Guardian", przez dwa tygodnie uczestnicy zostali poddani 37 testom neuropsychologicznym, a także 22 ankietom osobowości. Zadania były neutralne i nie nawiązywały do polityki czy emocji. Jedno z nich polegało np. na zapamiętywaniu wyświetlanych kształtów.
Dzięki zebranym w ten sposób informacjom, przeanalizowano m.in. zdolność uczestników badania do nauki oraz angażowania "w złożone czy strategiczne przetwarzanie umysłowe". Jak się okazuje, podejmowane przez nich podczas zadań decyzje, odzwierciedlają również ich ideologiczne postawy.
- Kluczowym odkryciem było to, że ludzie o nastawieniu ekstremistycznym mieli tendencję do myślenia o świecie w kategoriach czarno-białych i mieli trudności ze złożonymi zadaniami, które wymagały skomplikowanych czynności umysłowych - powiedziała kierowniczka badań na Uniwersytecie Cambridge dr Leor Zmigrod.
- Osoby lub mózgi, które mają trudności z przetwarzaniem i planowaniem sekwencji złożonych działań, mogą być bardziej przyciągane do skrajnych lub autorytarnych ideologii, które upraszczają świat - dodała.
Radykałowie są spragnieni mocnych wrażeń
Z badania wynika również, że osoby o skrajnych poglądach gorzej radzą sobie z własnymi emocjami. Charakteryzują się często impulsywnym zachowaniem oraz są spragnieni mocnych wrażeń. Mają też duży problem z akceptacją dowodów, które podważają ich własny światopogląd.
Z kolei osoby konserwatywne - jak wynika z badania - wolniej podejmują decyzje od osób o poglądach liberalnych.
- To fascynujące, ponieważ konserwatyzm jest niemal synonimem ostrożności. Widzimy, że - na bardzo podstawowym poziomie neuropsychologicznym - osoby, które są politycznie konserwatywne, po prostu traktują każdy bodziec, na który napotkają, z ostrożnością - mówi dr Leor Zmigrod.
Podczas badania naukowcy skupili się na 16 orientacjach ideologicznych. Według badaczy wyniki analizy mogą pomóc w identyfikacji osób skłonnych do radykalizacji w poglądach politycznych, a nawet religijnych.
Przeczytaj także:
Źródło: Onet.pl/"The Guardian"