Trwa ładowanie...
d4h2hga

Badania nad genetycznymi uwarunkowaniami nowotworów

Około 600 tys. osób z Zachodniopomorskiego zostało objętych wstępnymi badaniami dotyczącymi genetycznego uwarunkowania nowotworów. Docelowo badania mają objąć wszystkich pacjentów zarejestrowanych w poradniach rodzinnych tego regionu.

d4h2hga
d4h2hga

Badania prowadzi Zakład Genetyki i Patomorfologii Pomorskiej Akademii Medycznej realizując porozumienie z Zachodniopomorską Regionalną Kasą Chorych. Jest to jedyne takie porozumienie w Polsce i zarazem unikatowe w Europie - poinformował w poniedziałek kierownik Działu Genetyki i Patomorfologii PAM prof. Jan Lubiński, koordynator badań.

Pierwsze, wstępne badania podejmują lekarze rodzinni. Kontynuują je naukowcy. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, wśród pierwszych badanych ujawniono ok. 3 tys. przypadków ewentualnego genetycznego zagrożenia chorobami nowotworowymi. Wczesne ustalenia pozwalają na dalsze specjalistyczne badania i wczesne, skuteczne leczenie - podkreślają naukowcy.

Prof. Jan Lubiński prowadzi badania nad genetycznymi uwarunkowaniami zachorowań na nowotwory od 1997 r. Pod jego kierownictwem opracowano w Zakładzie Genetyki i Patomorfologii PAM standardy badań nad genetycznymi uwarunkowaniami tych chorób. Przyjęte zostały jako modelowy wzorzec badań przez naukowców z 13 ośrodków 11 krajów Europy Zachodniej i Wschodniej. Program taki wdrażany jest m.in. we Francji, Niemczech, Holandii, Czechach, Polsce, na Węgrzech, Litwie i Łotwie.

Program realizowany jest pod patronatem Unii Europejskiej, która przeznaczyła na ten cel specjalny fundusz.(aw)

d4h2hga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4h2hga
Więcej tematów