Trwa ładowanie...

"Babciowe", czyli nowy pomysł wsparcia dla matek. To 1500 złotych

"Babciowe" to nowy pomysł świadczenia pieniężnego, które miałoby trafiać do matek. Zdaniem jego pomysłodawców, dodatek miałby pomóc kobietom, które po urodzeniu dziecka chciałyby wrócić do pracy. Jakie warunki trzeba będzie spełnić, by go otrzymać?

Babciowe czyli 1500 złotych dla matek. Nowe wsparcie już wkrótce?Babciowe czyli 1500 złotych dla matek. Nowe wsparcie już wkrótce?Źródło: Adobe Stock, fot: omasz Warszewski
dh6efm5
dh6efm5

Na kilka miesięcy przed wyborami parlamentarnymi politycy obozu rządzącego oraz opozycji rozpoczęli spotkania z wyborcami. Na jednym z nich, odbywającym się w Częstochowie pojawił się Donald Tusk, przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Lider opozycji przedstawił jeden z punktów swojego programu wyborczego - świadczenie dla matek, określane mianem "babciowego". Podano również wstępne plany dotyczące samego wsparcia.

"Babciowe". 1500 złotych co miesiąc

Świadczenie pieniężne miałoby stanowić regularny dodatek, wypłacany co miesiąc. Aby je otrzymać, kobieta musiałaby jednak spełnić kilka warunków. Głównym z nich jest powrót do pracy po urodzeniu dziecka. - Kobieta, która zdecyduje się, że jednak chce wrócić do pracy i otrzyma te 1500 złotych, które może przeznaczyć na żłobek, na opiekę, może też podzielić się tymi pieniędzmi z tą przysłowiową, symboliczną babcią - wyjaśniał Tusk. Świadczenia miałoby trafiać do matek aż do ukończenia przez dziecko trzeciego roku życia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zmiany w 500 Plus? Minister sceptyczny

1500 złotych dla matek. "Babciowe" kolejnym świadczeniem?

Jak dotąd nie podano żadnych szczegółów dotyczących możliwego terminu wprowadzenia świadczenia. Wiadomo, że jest to propozycja, nad którą pracują politycy partii opozycjnej - jak podaje portal infor.pl, projekt ustawy wprowadzającej "babciowe" ma już niebawem zostać przedstawiony opinii publicznej.

Jak tłumaczył podczas spotkania z wyborcami Donald Tusk, proponowane przez niego świadczenie dla matek nie ma stanowić dużego obciążenia dla budżetu. - Jak kobieta wraca do pracy, zaczyna płacić różne składki, które i tak wrócą do budżetu w wysokości mniej więcej takiej samej, a nawet i większej niż to 1500 zł na dziecko.

"Babciowe" od Tuska kolejnym wsparciem dla rodzin z dziećmi

Propozycja lidera PO jest kolejnym programem, który politycy chcą kierować do rodzin. Obecnie, rząd Prawa i Sprawiedliwości prowadzi kilka projektów, wśród których znajdują się również te, zapewniające wsparcie finansowe. Ich listę przedstawia Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Są to m.in.:

dh6efm5

Jak podkreślono na stronie internetowej MRiPS, "rodzina znajduje się w centrum polityki społecznej rządu. Tkwi w niej potencjał, który jest źródłem rozwoju naszego kraju. Ministerstwo podejmuje liczne działania z zakresu polityki państwa na rzecz dziecka i rodziny".

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dh6efm5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh6efm5
Więcej tematów