Trwa ładowanie...
d17nubb

Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka? Ministerstwo bierze to pod uwagę

Premia za szybkie urodzenie dziecka jest brana pod uwagę przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Aktualnie resort pracuje nad nową strategią demograficzną i wsparciem rodzin, tak by młodzi ludzie chcieli mieć dzieci.
Share
Dziecko wkłada zabawki do szuflady
Dziecko wkłada zabawki do szufladyŹródło: Adobe Stock
d17nubb

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zastanawia się nad kolejnymi rozwiązaniami, które mogłyby zachęcić Polaków do rodzenia i posiadania dzieci. W ubiegłym tygodniu szefowa resortu Marlena Maląg poinformowała, że resort pracuje nad nową strategią demograficzną, która ma wyznaczyć kierunki dalszego wsparcia rodzin, tak by można było odwrócić negatywne trendy demograficzne.

Nowa strategia demograficzna zakłada trzy główne zadania:

  • zmniejszenie barier do posiadania dzieci,
  • zwiększenie idealnej wielkości rodziny
  • zmniejszenie skali odkładania urodzin w czasie
d17nubb

W odpowiedzi na interpelację, przedstawiciel resortu odpowiedział, że "propozycja tzw. premii za urodzenie drugiego dziecka mającej stanowić zachętę dla rodziców do podejmowania decyzji o posiadaniu kolejnych dzieci również jest rozpatrywana".

Money. To się liczy

Program 500 plus bez waloryzacji

500 plus od momentu wprowadzania programu nie było waloryzowane, w związku z czym realnie straciło na wartości z powodu inflacji. W 2016 roku 500 plus było warte tytułowe 500zł. W 2020 roku wartość świadczenia spadła realnie do 454 zł, co odbija się na sytuacji osób korzystających ze wsparcia na dzieci.

d17nubb

Pojawiły się głosy domagające się podwyższenia środków wydawanych w ramach programu Rodzina 500 plus. Realnie rodzice dostają 10% mniej, niż jeszcze 4 lata.

- Waloryzacja 500 plus nie jest planowana i świadczenie w dalszym ciągu będzie tracić na wartości - powiedział w rozmowie z Money.pl wiceminister rodziny Stanisław Szwed. Rozwiał tym samym wszystkie nadzieje na podwyższenia środków wydawanych w ramach programu "Rodzina 500 plus".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d17nubb

Podziel się opinią

Share
d17nubb
d17nubb
Więcej tematów