Rozmowa Trumpa z Zełenskim. Musk brał w niej udział
Telefoniczna rozmowa Donalda Trumpa z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, która odbyła się w środę, przyniosła dwie niespodzianki: Elon Musk również w niej uczestniczył, a Zełenski poczuł się w pewnym stopniu uspokojony tym, co usłyszał od prezydenta elekta - relacjonują dwa źródła zaznajomione z przebiegiem rozmowy, które podaje Axios.
Jak pisze Axios, nowe szczegóły rozmowy pokazują, jak duży wpływ Musk może mieć w drugiej administracji Trumpa oraz jak niepewne jest to, w jaki sposób Trump podejdzie do sprawy Ukrainy.
Europa czeka na decyzję Trumpa
Publiczne wypowiedzi Trumpa podczas kampanii wyborczej – obiecujące szybkie zakończenie wojny, unikanie deklaracji o tym, którą stronę chciałby wspierać, oraz krytyka ogromnych pakietów pomocy płynących z Waszyngtonu – wzbudziły niepokój w Kijowie oraz w całej Europie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Eksplozje i strzały w Kijowie. Skutki ataku Rosji po wyborach w USA
Administracja Bidena szuka teraz sposobów, by dostarczyć Ukrainie jak najwięcej wsparcia wojskowego przed 20 stycznia, kiedy to Trump może zakręcić kran z pomocą.
"Jednak prywatne rozmowy, które Trump i jego zespół prowadzili z Zełenskim i jego doradcami przez ostatnie dwa miesiące – w tym także w środę – były nieco bardziej uspokajające dla Ukraińców" - pisze Axios, powołując się na źródła.
- Sam Zełenski uznał, że fakt, iż rozmowa odbyła się tak szybko po ogłoszeniu wygranej Trumpa, był pozytywnym sygnałem - przekazało jedno ze źródeł. Trump nie rozmawiał jeszcze z Władimirem Putinem po wyborach, ale prezydent Rosji powiedział, że "odbierze, jeśli Trump zadzwoni".
Rozmowa Trumpa z Zełenskim miała trwać ok. 25 min.
Rozmowa "nie zwiększyła" niepokoju
Po tym jak Zełenski pogratulował Trumpowi, prezydent-elekt powiedział, że będzie wspierał Ukrainę, ale nie podał szczegółów. Trzy źródła zaznajomione z rozmową powiedziały Axios, że Zełenski uznał, iż rozmowa przebiegła dobrze i nie zwiększyła jego niepokoju związanego z wygraną Trumpa.
Jedno źródło stwierdziło, że "nie pozostawiła Zełenskiego z poczuciem rozpaczy".
- Musk również zabrał głos podczas rozmowy, mówiąc, że nadal będzie wspierać Ukrainę poprzez swoje satelity Starlink - podają źródła.
Starlink był kluczowy dla wysiłków wojennych Ukrainy. Axios przypomina, że Musk również wyśmiewał prośby Zełenskiego o pomoc USA, a Zełenski skarcił miliardera za proponowanie własnego planu pokojowego w 2022 roku.
- Trump i Zełenski nie omawiali szczegółowo takich kwestii jak domniemany plan Trumpa na zakończenie wojny ani perspektywa dalszej pomocy USA - podają źródła.
Trump obiecał, że "nie porzuci Ukrainy"
Zełenski spotkał się z Trumpem we wrześniu w Nowym Jorku, gdzie rozmawiali o wojnie z Rosją i możliwej ścieżce dyplomatycznej do jej zakończenia.
Według trzech źródeł zaznajomionych z tym spotkaniem, Trump powiedział Zełenskiemu, że nie porzuci Ukrainy, ale chce dać szansę dyplomacji.
W czwartek w Budapeszcie Zełenski przyznał, że Trump chce szybko zakończyć wojnę, ale podkreślił, że nie rozmawiali o tym szczegółowo.
Trzy źródła posiadające wiedzę na temat oceny ukraińskiego rządu powiedziały, że Kijów spodziewa się, iż jeśli dojdzie do rozmów pokojowych, zgodzą się na udział, ale Putin albo odrzuci te rozmowy, albo podejmie kroki, które skazują je na niepowodzenie.
WP Wiadomości na:
Wyłączono komentarze
Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.
Redakcja Wirtualnej Polski