AWS - i co dalej
W nocy z poniedziałku na wtorek odbyło się spotkanie kierownictwa rządu z politykami Ruchu Społecznego Akcji Wyborczej Solidarność i władzami "Solidarności". W rozmowach uczestniczyli m.in. premier Jerzy Buzek i przewodniczący AWS Marian Krzklewski.
Bezpośrednio po spotkaniu premier powiedział, że rozmawiano o bieżącej sytuacji społeczno-gospodarczej kraju. Zaprzeczył jednocześnie by były tam omawiane kwestie personalne, jak np. przywództwo Mariana Krzaklewskiego.
We wtorek po południu odbyło się natomiast spotkanie liderów czterech głównych partii wchodzących w skład Akcji Wyborczej Solidarność - SKL, ZChN, PPChD i RS AWS. Po jego zakończeniu Buzek zdecydował się podjąć roli mediatora w sporze wewnątrz Akcji.
Komentując ten fakt przewodniczący SKL Jan Maria Rokita powiedział, że oczekuje dwóch efektów mediacji Buzka: AWS ma nowego przywódcę i przekształca się w koalicje partii politycznych.
Sam premier niechętnie mówił o swojej misji. Przekonywał, że w AWS potrzebna jest zarówno "Solidarność" jak i partie polityczne.
Tymczasem Krzaklewski zapowiedział we wtorek przedstawienie projektu zmian funkcjonowania Akcji władzom SKL, PPChD i ZChN. Jednym z pomysłów jest m.in. wprowadzenie równowagi politycznej w AWS. Krzaklewski powiedział też, że proponowane przez "Solidarność" i RS AWS zmiany dotyczą także przyszłości Akcji - np. przekształcenia jej w jedno ugrupowanie po wyborach parlamentarnych.
Pytany czy gotów jest zrezygnować z funkcji przewodniczącego AWS, Krzaklewski stwierdził, że żadna z organizacji, która rekomendowała go na to stanowisko, nie zgłaszała takiego wniosku.
Lider Ruchu Odbudowy Polski - Jan Olszewski, zaproponował powołanie szerokiej koalicji wyborczej skupiającej "Solidarność", AWS i ROP. Jego zdaniem, ewentualne odejście Krzaklewskiego z przewodnictwa AWS doprowadzi do rozbicia tej orientacji politycznej.
W reakcji na dyskusję na temat przyszłości AWS prezydium Komisji Krajowej "Solidarności" zwróciło się we wtorek do przywódców ugrupowań tworzących Akcję o _ zaprzestanie ataków i sporów gorszących opinie publiczną_. (and)