Trwa ładowanie...
dvewhhx

Awaria w Elektrowni Ostrołęka. Jest komunikat i dementi

W wyniku nocnej awarii w Elektrowni Ostrołęka do rzeki dostał się olej turbinowy. Strażacy informują, że do niedzieli substancja zostanie usunięta z Narwi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Awaria w elektrowni w Ostrołęce. Wielkie plamy oleju na rzece Narwi.
Awaria w elektrowni w Ostrołęce. Wielkie plamy oleju na rzece Narwi. (PAP/EPA, Fot: Tomasz Waszczuk)
dvewhhx

- 3 do 5 ton oleju wyciekło z zespołu Elektrowni w Ostrołęce, zanieczyszczając kanał zrzutowy uchodzący do Narwi. Akcję ratowniczą prowadzą jednostki Państwowej Straży Pożarnej. Inspektorzy Delegatury WIOŚ w Ostrołęce prowadzą rozpoznanie - informowała Agnieszka Borowska, rzecznik prasowa Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Teraz Grupa Energa wydała w tej sprawie komunikat. "Pomimo szybkiej reakcji na zdarzenie olej dostał się do wody chłodzącej i pojawił się na zrzucie wód pochłodniczych w ilości ok. 3 m3. Powiadomiono PSP i WIOŚ. Na skutek działań ratowniczych i zabezpieczających prowadzonych przez PSP i obsługę Elektrowni udało się wyłapać ok. 80 proc zanieczyszczeń" - czytamy.

W oświadczeniu dodano, że ze wstępnych szacunków wynika, iż do rzeki przedostało się "zaledwie ok. 0,6 m3 oleju". "W chwili obecnej PSP i Energa Elektrownie Ostrołęka SA prowadzą intensywne działania na rzece mające na celu neutralizację pozostałych zanieczyszczeń olejowych. Jednocześnie EEO SA dementuje wcześniejsze doniesienia medialne o wycieku mazutu" - podkreślono.

dvewhhx

Jak zapewniono, ustawione na rzece rękawy absorbcyjne i zapory gwarantują, że zaistniała sytuacja nie wpłynie negatywnie na środowisko naturalne i nie zaszkodzi ekosystemowi Narwi.

Rzeka Narew skażona

Do awarii w elektrowni doszło w nocy z piątku na sobotę. Około godziny 23.30 do kanału zrzutowego nastąpił wyciek oleju turbinowego. Znaczna część oleju dostała się do rzeki Narew, stąd na rzece widoczne są plamy oleju. Większość zanieczyszczeń spłynęła już z Ostrołęki w stronę Sielunia i Różana, gdzie służby ratownicze ustawiły zapory i rękawy absorbujące.

Portal e-ostrołeka opublikował film pokazujący skalę zanieczyszczenia. Widać na nim długą i szeroką na kilkanaście metrów smugę oleju, która płynie po powierzchni rzeki. Miejscami zanieczyszczenia rozlewają się na całą szerokość koryta rzeki.

dvewhhx

Ostrołęka. Trwa akcja służb

- Sytuacja w Ostrołęce jest opanowana. W miejscach, w których pozostały plamy oleju (np. zakola rzeki) strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej i Państwowej Straży Pożarnej neutralizują zanieczyszczenie odpowiednimi środkami - poinformował Piotr Potulski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Ostrołęce.

- Do soboty na Narwi już nie będzie substancji, która wyciekła z elektrowni - powiedział mł. kpt. Bartosz Kołodziejski z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Makowie Mazowieckim cytowany przez RMF FM.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dvewhhx

Podziel się opinią

Share

dvewhhx

dvewhhx
Więcej tematów