Trwa ładowanie...

Awaria systemu kontroli powietrznej nad Polską. Prokuratura umorzyła śledztwo

Chodzi o zakłócenia działania systemu kontroli lotów. Do awarii doszło w nocy z 16 na 17 grudnia 2016 r. Przez pół godziny nie działały radary, system łączności radiowej i telefonicznej.

Awaria systemu kontroli powietrznej nad Polską. Prokuratura umorzyła śledztwoŹródło: Pixabay.com, fot: gustavmelin0
d403k5h
d403k5h

Jak ustaliło RMF FM, prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie. Uznano, że nikt nie zakłócił działania systemu. Śledczy stwierdzili, że nie mogą komukolwiek postawić zarzutów spowodowania zagrożenia w ruchu lotniczym, bo do niego nie doszło. W czasie awarii kontrola lotniska mogła skontaktować się z załogami samolotów przez niezależne radiostacje i sygnalizatory świetlne. Samoloty są też wyposażone w systemy antykolizyjne TCAS I ACAS.

W grudniu w centrum zarządzania ruchem lotniczym w Warszawie przeprowadzono test awaryjnego zasilania elektrycznego dla systemów kontroli ruchu. Polegał on na odłączeniu zasilania z sieci i przejścia na zasilanie z akumulatorów. W wyniku testów przestały działać radary, system łączności radiowej i telefonicznej. Samoloty lecące do Polski nie mogły wlecieć do kraju.

Problemy z ruchem lotniczym 16 grudnia 2016 r. zauważył serwis flightradar24. Zaczęto podejrzewać, że zamknięcie przestrzeni powietrznej może mieć związek z wydarzeniami w Sejmie. Posłowie PiS w Sali Kolumnowej przyjęli ustawę budżetową. W tym czasie posłowie opozycji blokowali na sali plenarnej sejmową mównicę po wykluczeniu z obrad Michała Szczerby. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zdementowało pogłoski informując, że była to awaria.

Zobacz także: Joanna Kluzik-Rostkowska o Antonim Macierewiczu. "Nie znam drugiego takiego przypadku"”

d403k5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d403k5h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj