Awantura w Sejmie. "Dlaczego pan się drze jak głupi?"
Sejm w czwartek zajmuje się wnioskiem dot. referendum w dniu wyborów parlamentarnych. Mimo pustek w ławach rządowych, atmosfera jest gorąca. - Dlaczego się pan drze się jak głupi? - wypalił marszałek Sejmu Ryszard Terlecki do posła PO Jakuba Rudnickiego.
Debata w Sejmie zaczęła się chwilę po godzinie 9 i już na samym początku - podczas przemowy rzecznika rządu Piotra Mullera - doszło do awantury.
- Czy wyprzedaż majątku narodowego. Polityka, którą realizował wasz przyjaciel Leszek Balcerowicz, wasz przyjaciel Lewandowski. Czy to nie jest sprawa ważna dla państwa? - pytał. Na jego słowa z sali zareagowano krzykami. Podczas transmisji mikrofon nie "zebrał" wszystkich słów, ale na pewno pojawiło się nazwisko premiera.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zbojkotują referendum? Poseł KO o gigantycznych przekrętach PiS
Krzyki opozycji próbował przerwać marszałek Sejmu. - Panie pośle Rutnicki, ostrzegam pana po raz pierwszy - zwrócił się Ryszard Terlecki, który prowadził obrady. W odpowiedzi usłyszał kolejne krzyki (mikrofon znów nie wyłapał co dokładnie mówiono). - Za chwilę będę ostrzegał po razu drugi. I zostanie pan wykluczony z posiedzenia, nie będzie pan głosować. Dlaczego się pan drze jak głupi? - gestykulował marszałek.
"Trzeba przeprosić"
Na sali zaczęto się śmiać i padło kilka oklasków. - Fakty Platformę Obywatelską obrażają - powiedział Muller, który nadal stał przy mównicy. - Wrzask opozycji jest świadectwem jej bezsilności, więc drzyjcie się dalej - wtórował mu Terlecki.
- Panie Marszałku, trzeba przeprosić - krzyknął ktoś z sali.
Po tym Muller kontynuował swoją wypowiedź i przeszedł do kwestii wieku emerytalnego.
Cztery pytania referendalne
Rząd w poniedziałek skierował do Sejmu wniosek o przeprowadzenie 15 października, w dniu wyborów parlamentarnych, referendum ogólnokrajowego.
We wniosku zawarto cztery pytania zapowiadane wcześniej przez polityków PiS. Pierwsze brzmi: "Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?". Drugie: "Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?". Trzecie: "Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?". Czwarte: "Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?".
Czytaj też: