Trwa ładowanie...
01-06-2016 21:15

Austriacki historyk odkrył nowe fakty z życia Adolfa Hitlera

• Florian Kotanko ustalił, że Adolf Hitler miał młodszego brata, który cierpiał na wodogłowie
• Historyk uważa, że takie doświadczenie mogło wpłynąć na psychikę wodza III Rzeszy

Share
Austriacki historyk odkrył nowe fakty z życia Adolfa HitleraŹródło: docelu.pl
d1go9nm

Zajmujący się historią lokalną austriacki historyk Florian Kotanko znalazł nowe szczegóły dotyczące rodziny Hitlera w księgach parafialnych miasta Braunau am Inn, gdzie urodził się Hitler, oraz w dawnych rocznikach lokalnych gazet - pisze "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

Z dokumentów wynika, że Otto Hitler zmarł w 1892 roku z powodu wodogłowia w siedem dni po urodzeniu. Adolf Hitler miał w chwili śmierci brata trzy lata.

Fakt istnienia brata był biografom Hitlera znany, jednak dotychczas zakładali oni, że Otto - podobnie jak dwoje starszego rodzeństwa Gustav i Ida - zmarł przed narodzinami Adolfa. Historycy opierali się na informacjach przekazanych po zakończeniu II wojny światowej przez najmłodszą siostrę, Paulę.

d1go9nm

Austriacki historyk zastanawia się, czy fakt, iż Adolf Hitler świadomie przeżył śmierć upośledzonego brata, mógł mieć wpływ na jego późniejszy negatywny stosunek do osób niepełnosprawnych. Po przejęciu władzy w 1933 roku Hitler jako wódz III Rzeszy wdrażał program zabijania niepełnosprawnych jako bezwartościowych z punktu widzenia nazistowskiego państwa.

Kotanko uważa ponadto, że należy zrewidować dotychczasową wiedzę o psychicznym rozwoju Hitlera. Jego biografowie zakładali dotychczas, że po śmierci trojga starszego rodzeństwa Adolf Hitler cieszył się nieograniczonymi względami swojej matki Klary, co ukształtowało jego osobowość. - Ta teza jest nie do utrzymania - uważa austriacki historyk.

Autor wydanej w zeszłym roku najnowszej biografii przywódcy III Rzeszy, Peter Longerich, jest zdania, że szczegóły z życia rodziny nie wnoszą nic nowego do znanego wizerunku Hitlera.

Historyk przyznał jednak w rozmowie z agencją dpa, że wiedza o dzieciństwie Hitlera jest "niejasna i pełna luk". Jego zdaniem trudno jest powiedzieć coś pewnego o wpływie matki na duchowy rozwój dyktatora. - Wiele wskazuje na to, że Klara Hitler była czasami zimną, a czasami nadopiekuńczą matką - powiedział Longerich. Jak zaznaczył, te skrajności mogły być przyczyną niezdolności Hitlera do nawiązywania w późniejszym wieku bliższych kontaktów z innymi ludźmi.

d1go9nm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1go9nm
Więcej tematów