Trwa ładowanie...
dh9kzkw

Australijski minister o imigrantach: wiele z tych osób nie potrafi liczyć ani czytać we własnym języku

• Australijski minister ds. imigracji ostrzegał przed ryzykiem, jakie mogą stanowić imigranci • Peter Dutton stwierdził, że "imigranci-analfabeci" negatywnie wpłyną na rynek pracy jego kraju • Jego obawy podzielił australijski premier
Share
Australijski minister ds. imigracji Peter Dutton
Australijski minister ds. imigracji Peter DuttonŹródło: AFP, Fot: PETER PARKS
dh9kzkw

Australijski minister ds. imigracji Peter Dutton, członek koalicji konserwatywnej, w wywiadzie dla telewizji Sky News krytykował australijskich Zielonych w związku z ich propozycją, aby zwiększyć do 50 000 liczbę imigrantów, których ze względów humanitarnych przyjmuje co roku jego kraj.

- Wiele z tych osób nie potrafi liczyć ani czytać we własnym języku, a tym bardziej w angielskim (...) Ci ludzie zabiorą pracę Australijczykom, co do tego nie ma żadnej wątpliwości - powiedział Dutton.

Minister obawia się, że imigranci przyjmowani w zwiększonej liczbie wyczerpią "skąpe zasoby kraju", jeśli chodzi o mieszkania socjalne, miejsca pracy, opiekę lekarską i łóżka szpitalne.

dh9kzkw

Z jego stanowiskiem nie zgadza się opozycyjna Partia Pracy; jej lider Bill Shorten przypomniał, że to pracy imigrantów Australia zawdzięcza w znacznej mierze swój dobrobyt.

Australijski premier Malcolm Turnbull podziela jednak obawy Duttona. - Chcemy, aby wszyscy, którzy przybywają do Australii, mogli znaleźć pracę. Chcemy mieć pewność, że będą mieli do tego odpowiednie umiejętności - oświadczył.

Zgodnie z programem rządowym przyjmowano rocznie ze względów humanitarnych 13 750 uchodźców. W tym roku będzie ich 16 250, a liczba przybyszów ma wzrastać, aby w 2018 roku wynieść 18 750.

Obecna polityka imigracyjna rządu zakłada odsyłanie do macierzystych portów wszystkich statków z osobami poszukującymi azylu, które próbują dostać się do Australii drogą morską, oraz zatrzymywanie takich osób i rozmieszczanie w krajach trzecich.

dh9kzkw

Podziel się opinią

Share
dh9kzkw
dh9kzkw
Więcej tematów