Trwa ładowanie...

Ataki na niemieckie pociągi. Zatrzymano Irakijczyka

Austriacka policja aresztowała Irakijczyka, który jest podejrzany o zamachy na pociągi w Niemczech. To sympatyk Państwa Islamskiego.

Share
Ataki na niemieckie pociągi. Zatrzymano Irakijczyka
Źródło: Deutsche Welle, Fot: Picture-alliance/dpa/D. Karmann
d31038t

Policja w Wiedniu aresztowała pod zarzutem terroryzmu 42-letniego Irakijczyka. Jak donosi wiedeńska prokuratura, Irakijczyk jest podejrzany o ataki na pociągi w Bawarii i Berlinie w październiku i grudniu 2018 r.

Mężczyzna, który mieszka w stolicy Austrii, jest najprawdopodobniej sympatykiem Państwa Islamskiego - poinformowały prokuratura generalna w Monachium i komendant policji w Berlinie.

d31038t

Rzecznik Krajowego Urzędu Kryminalnego w Monachium dodał, że Irakijczyk przyjechał do Austrii jako uchodźca. Według informacji policji nic nie wskazuje na to, by mieszkał w Niemczech.

Zamach terrorystyczny

Tylko z powodu technicznego błędu nie doszło do planowanej śmierci wielu ludzi. - Znalezione w pobliżu miejsca zbrodni dokumenty w języku arabskim i flaga Państwa Islamskiego wskazują na czyn o podłożu terrorystycznym - poinformowali wiedeńscy śledczy.

Podejrzany przyznaje się do czynu, zaprzecza jednak, by miał on charakter terrorystyczny.

d31038t

Przeszkody na torach

Konkretnie chodzi o dwa ataki na niemieckie pociągi dalekobieżne ICE. 7 października 2018 r. na trasie Norymberga-Monachium w okolicach Allersbergu na masztach sieci trakcyjnej była przymocowana stalowa lina. Na szynach znajdowały się drewniane kliny wzmocnione metalem - miały spowodować wykolejenie się pociągu - ustaliła prokuratura. Jeden z pociągów ICE przejechał po tych przeszkodach, został tylko nieznacznie uszkodzony.

Zobacz także: "Terroryści nie mają religii". Imamowie nie pochowają zamachowców

Policja w Berlinie poinformowała o podobnym ataku 24 i 25 grudnia ubiegłego roku na odcinku kolejowym w Berlinie-Karlshorst, przy którym stwierdzono uszkodzenie sieci trakcyjnej. W pobliżu znaleziono także pisma po arabsku i flagę Państwa Islamskiego.

Irakijczyk został aresztowany przez austriacką policję już w poniedziałek, 25 marca. Obecnie jest przesłuchiwany przez niemieckich śledczych.

d31038t

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d31038t

Podziel się opinią

Share
d31038t
d31038t
Więcej tematów