Trwa ładowanie...

Atak terrorystyczny w Iranie. Zginęło co najmniej 100 osób

Co najmniej 103 osoby zginęły, a 141 zostało rannych po serii w pobliżu grobu irańskiego generała Kasema Sulejmaniego - przekazały lokalne służby ratunkowe.

Atak terrorystyczny w Iranie. Zginęło co najmniej 100 osóbAtak terrorystyczny w Iranie. Zginęło co najmniej 100 osóbŹródło: PAP, fot: MEHR NEWS AGENCY
d21e6ci
d21e6ci

W momencie, kiedy doszło do eksplozji, cmentarz był wypełniony tłumem ludzi, którzy uczestniczyli w obchodach trzeciej rocznicy śmierci Sulejmaniego.

Państwowa telewizja początkowo sugerowała, że przyczyną eksplozji mógł być wybuch butli z gazem. Jednak, w późniejszych doniesieniach stwierdziła, że doszło do ataku terrorystycznego. Irańska agencja Tasnim, powołując się na lokalne źródła, podała, że materiały wybuchowe umieszczone w dwóch torbach zostały zdetonowane. W wyniku paniki, która wybuchła po eksplozjach, dziesiątki osób zostały ranne.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Błaszczak grzmi ws. rakiety. Generał wyjaśnia, dlaczego się myli

"Tłumy blokują drogi"

- Nasze zespoły szybkiego reagowania ewakuują rannych, ale tłumy blokują drogi - przekazał w rozmowie z państwową telewizją Reza Falah, szef Czerwonego Półksiężyca prowincji Kerman.

d21e6ci

Warto przypomnieć, że już w 2020 roku, podczas ceremonii pogrzebowej Sulejmaniego, na cmentarzu doszło do wybuchu paniki, w wyniku której zginęło 56 osób.

Na chwilę obecną, nikt nie przyjął odpowiedzialności za ten atak.

Sulejmani zginął w ataku dronów na lotnisko. Był dowódcą Al Kuds

Generał Sulejmani był dowódcą Al Kuds, elitarnej jednostki irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, stworzonej do walki i prowadzenia działań wywiadowczych oraz dywersji poza granicami Iranu, a także propagowania islamskiej rewolucji.

Po jego śmierci amerykańska stacja CBS News porównała jego rangę do stanowiska sekretarza stanu, szefa CIA i dowódcy Pentagonu w USA w jednym. Sulejmani był uważany za osobę, która mogłaby objąć najwyższe stanowiska w kraju.

d21e6ci

Po obaleniu Saddama Husajna Sulejmani organizował sabotaż i ataki na żołnierzy amerykańskich w Iraku. W czasie wojny w Syrii dowodził szyickimi milicjami, które walczyły w obronie prezydenta Baszara al-Assada. W analizie przeprowadzonej przez Modern War Institute w amerykańskim West Point Sulejmani został oceniony jako druga najpotężniejsza osoba w Iranie, zaraz po najwyższym duchowo-politycznym przywódcy Iranu, ajatollahu Ali Chameneim. Badania opinii publicznej wskazują, że cieszył się poparciem ośmiu na dziesięciu Irańczyków.

Generał Sulejmani zginął 3 stycznia 2020 roku na lotnisku w Bagdadzie, w wyniku amerykańskiego ataku dronów. Władze USA twierdziły, że Sulejmani był odpowiedzialny za przeprowadzone i planowane zamachy na amerykańskie obiekty na Bliskim Wschodzie. Według nich, celem zamachów miały być między innymi amerykańskie ambasady i bazy wojskowe, a same zamachy miały nastąpić "wkrótce".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d21e6ci
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d21e6ci
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj