Trwa ładowanie...
d1me2jo

Atak na amerykański Ośrodek w Kalkucie

Indyjskie ministerstwo spraw zagranicznych podało we wtorek, że mieszkaniec Dubaju, Farhan, znany także jako Aftab Malik, przyznał się do odpowiedzialności za atak na amerykański ośrodek kultury w Kalkucie. 5 osób zginęło, a 20 innych zostało rannych, gdy we wtorek rano dwaj niezidentyfikowani napastnicy ostrzelali amerykański Ośrodek Informacyjny w Kalkucie, na wschodzie Indii - poinformowała agencja Reuters.

d1me2jo
d1me2jo

Ta osoba, Farhan, jest uważana za mającą bliskie związki z niektórymi pakistańskimi agencjami i może być powiązana z Harkat-e- Jihad-e-Islami i Harkat-ul-Mujahideen - powiedziała rzeczniczka indyjskiego MSZ Nirupama Rao, wspominając o dwóch grupach walczących z indyjskimi rządami w Kaszmirze.

Policja w stolicy Indii, New Delhi, została postawiona w stan najwyższej gotowości w związku z groźbą ataku terrorystycznego w dzielnicy dyplomatycznej. AFP podawała wcześniej, że celem ataku był konsulat USA w tym mieście.

Do incydentu doszło ok. godz. 06.15 czasu lokalnego. Według policji, dwóch mężczyzn, jadących motocyklem i uzbrojonych w karabiny maszynowe kałasznikow, ostrzelało policjantów strzegących amerykańskiej placówki.

Natychmiast po ataku policja otoczyła rejon, gdzie znajduje się amerykańska placówka. Mieści się tam również konsulat, attachat prasowy, biuro handlowe oraz biblioteka. Centrum informacyjne zajmuje się promowaniem amerykańskiej kultury w Indiach. Znajdująca się w nim biblioteka jest bardzo popularna wśród mieszkańców Kalkuty.

d1me2jo

Wcześniej minister spraw wewnętrznych Lal Krishna Advani, poinformował, że na policję zadzwonił człowiek z Dubaju, który w imieniu swej organizacji przyznał się do odpowiedzialności za zamach. Advani dodał, że grupa ta jest powiązana z pakistańskim wywiadem wojskowym ISI, choć nie sugerował, by wywiad był powiązany z atakiem.

Pakistan odrzucił oskarżenia Indii, że jego służby wywiadowcze zamieszane były w atak na amerykańskie biuro rządowe w Kalkucie. Rzecznik pakistańskiego MSZ-tu Aziz Ahmed Khan powiedział na konferencji prasowej, że są to całkowicie bezpodstawne oskarżenia. Podkreślił przy tym, że Pakistan potępia terroryryzm w każdej jego formie.

Komisarz policji w Delhi Suresz Roy poinformował, że władze otrzymały wcześniej kilka raportów wywiadowczych dotyczących możliwości przeprowadzenia ataków terrorystycznych przed zbliżającym się świętem Dnia Republiki (26 stycznia). Groźby pochodziły od różnych organizacji.

Ambasada Stanów Zjednoczonych w Delhi podała, że podczas ataku nikt z personelu amerykańskiego nie ucierpiał.

Amerykański Ośrodek Informacyjny znajduje się przy jednej z najbardziej ruchliwych ulic Kalkuty. Po ataku terrorystycznym na Nowy Jork i Waszyngton z 11 września ubiegłego roku środki bezpieczeństwa wokół niego zostały zaostrzone. (aka,kar,miz)

Zobacz także:
Yahoo
CNN

d1me2jo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1me2jo
Więcej tematów