Trwa ładowanie...

AstraZeneca. Konferencja Europejskiej Agencji Leków ws. szczepionki

Zamieszanie wokół szczepionki jednego z producentów. Kraje wstrzymują szczepienia. Szefowa Europejskiej Agencji Leków przekazała, że obecnie nie ma wskazań, że szczepienia preparatem AstraZeneca spowodowały zakrzepy krwi.

AstraZeneca. Konferencja Europejskiej Agencji Leków ws. szczepionkiŹródło: Lynne Cameron / PA Images / Forum
d16cd70
d16cd70

Wiele krajów, w tym te należące do UE, wstrzymało szczepienia preparatem AstraZeneki. Polski rząd nie zdecydował się na ten krok. Jak podkreśla, słucha w tej kwestii ekspertów, a oni tego działania nie rekomendują. Głos w sprawie zabrała Europejska Agencja Leków.

Na konferencji prasowej szefowa agencji podkreśliła że liczba stanów zakrzepowo-zatorowych u zaszczepionych ludzi nie wydaje się wyższa, niż w przypadku całej populacji. Zaznaczyła że korzyści ze szczepienia są ważniejsze.

- Jeśli szczepione są miliony ludzi, to jest nieuchronne, że pojawiają się rzadkie i poważne incydenty chorób (...) po szczepieniu. Naszą rolą jest, aby zapewnić, że podejrzane reakcje są szybko analizowane by odpowiedzieć na pytanie, czy to efekt uboczny szczepionki czy koincydencja" - powiedziała szefowa EMA.

Kraje wstrzymują szczepienia AstraZenecą

Przypomnijmy, że Szwecja i Łotwa dołączają do krajów Unii Europejskiej, które wstrzymują szczepienia AstraZenecą. Sztokholm oraz Ryga swoją decyzję wprowadzają na najbliższe dwa tygodnie do czasu zakończenia dochodzenia przez Europejską Agencję Leków.

d16cd70

Wcześniej decyzję o wstrzymaniu szczepień AstraZenecą podjęły m.in. Niemcy, Norwegia, Włochy czy Holandia. Podyktowane jest to doniesieniami o przypadkach wystąpienia żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej po przyjęciu szwedzko-brytyjskiego preparatu. "Decyzja jest środkiem zapobiegawczym. Istotne jest, aby sprawdzić, czy występujące zdarzenia mają związek ze szczepieniami" - tłumaczy główny epidemiolog Szwecji Anders Tegnell.

Również Ryga zdecydowała się na 14-dniowe wstrzymanie szczepień tym preparatem. Łotewskie służby zdrowotne w wydanym oświadczeniu proszą lekarzy o nieużywanie otwartych fiolek szczepionki AstraZeneca i o nieotwieranie nowych fiolek. Tłumaczenia Łotyszy są identyczne - decyzja wydana została jako "środek zabopiegawczy" po doniesieniach z innych krajów UE w sprawie możliwych skutków ubocznych stosowania AstraZeneci. Póki co w nadbałtyckim kraju nie odnotowano ani jednego przypadku zatoru po przyjęciu szczepionki.

d16cd70
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d16cd70
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj