Trwa ładowanie...
d1sde3j

Artur Soboń

Najnowsze informacje

Artur Soboń to polski polityk, urzędnik i samorządowiec, który od dwóch kadencji zasiada w Sejmie. Ma za sobą już pracę w trzech ministerstwach, gdzie pełnił funkcję sekretarza stanu.

1.7
(3 głosy)
Oceń:
d1sde3j
Data urodzenia:

13.03.1977 (wiek: 47 lat)

Miejsce urodzenia:

Świdnik

Płeć:

Mężczyzna

Partie:

Facebook
Źródło: Facebook

Artur Soboń jest politykiem Prawa i Sprawiedliwości. Zanim dostał się do Sejmu, był samorządowcem. Ma za sobą pracę jako sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (2018-2019), Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (2019) oraz Ministerstwie Aktywów Państwowych (od 2019). Artur Soboń ma żonę Katarzynę i dwie córki: Martynę i Marię.

Artur Soboń - wykształcenie

Artur Soboń jest absolwentem Wydziału Nauk Humanistycznych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Studiował na kierunku historia. Pracę magisterską pt. Pracę magisterską pt. Władza polityczna w myśli konserwatywnej II Rzeczypospolitej obronił w 2001 roku.

Ma za sobą także studia podyplomowe z zakresu prawa Unii Europejskiej na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Studiował także rachunkowość i finanse na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W 2011 roku uzyskał magisterium z zarządzania w Szkole Głównej Handlowej. Odbył tam też studia doktorskie.

W czasie studiów, a dokładnie w latach 1998-1999 pełnił funkcję prezesa Akademickiego Klubu Myśli Społeczno-Politycznej "Vade Mecum".

Artur Soboń - kariera zawodowa

W 2001 roku został zatrudniony w urzędzie miejskim w Świdniku. Był tam rzecznikiem prasowym, a także pełnił stanowiska naczelnika wydziału strategii i rozwoju miasta. W 2006 roku został sekretarzem miasta. Działał w Zjednoczeniu Chrześcijańsko-Narodowym, Przymierzy Prawicy, a następnie trafił do Prawa i Sprawiedliwości.

W 2002 roku z ramienia PiS kandydował do sejmiku województwa lubelskiego, a w 2005 roku był kandydatem do Sejmu. W kadencji 2006-2010 był radnym powiatu świdnickiego. Był powoływany w skład rad nadzorczych lokalnych przedsiębiorstw.

W 2010 roku w wyborach samorządowych został wybrany na radnego sejmiku lubelskiego. Cztery lata później uzyskał reelekcję. W tym czasie pełnił funkcję przewodniczącego klubu radnych Prawa i Sprawiedliwości.

W 2015 roku po raz pierwszy dostał się do Sejmu. Kandydował z okręgu lubelskiego z rekomendacji Prawicy Rzeczypospolitej, ale wstąpił ponownie do Prawa i Sprawiedliwości. Uzyskał mandat posła VIII kadencji, otrzymując 16 643 głosy.

W 2018 roku został sekretarzem stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, gdzie nadzorował budownictwo, planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo. W 2019 roku po raz kolejny dostał się do Sejmu, otrzymując 28 381 głosów.

W listopadzie 2019 roku przeszedł na funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, a w grudniu został sekretarzem stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych oraz pełnomocnikiem rządu do spraw instrumentów finansowania rozwoju gospodarczego państwa.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1sde3j
d1sde3j
d1sde3j
Więcej tematów
d1sde3j