Trwa ładowanie...
d4vfz1b

Arsenij Jaceniuk: Rosja rozważała szeroko zakrojoną akcję przeciwko Ukrainie

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk w rozmowie z dziennikiem "La Repubblica" zarzucił Rosji, że wciąż wysyła broń prorosyjskim separatystom i dlatego daleko jest do prawdziwego rozejmu. - Bronimy granic Unii Europejskiej przed rosyjską inwazją - dodał. Oświadczył ponadto, że z danych ukraińskich służb wynika, że w zeszłym roku "Rosja rozważała hipotezę szeroko zakrojonej akcji militarnej przeciwko Ukrainie, także z użyciem lotnictwa".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arsenij Jaceniuk
Arsenij Jaceniuk (PAP, Fot: Wiktor Dąbkowski)
d4vfz1b

- Ukraina to dopiero pierwsze pole bitwy w wojnie Moskwy przeciwko Zachodowi. Wszyscy jesteśmy w niebezpieczeństwie, bo Rosja chce zdestabilizować planetę i robi to, mimo że jest jednym z pięciu członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, której zadaniem powinno być poszanowanie porządku światowego - oświadczył Jaceniuk.

- Poprosiliśmy o uzbrojenie, by się bronić, ale niestety nie nadeszło - powiedział.

Pytany o rozejm na wschodzie Ukrainy jej premier odparł, że daleko jest do wcielenia w życie zawartych porozumień, dlatego że - jak wyjaśnił - trwa wymiana ognia, a Rosja dostarcza rebeliantom ciężki sprzęt i uzbrojenie oraz pieniądze.

d4vfz1b

Zdaniem Jaceniuka różnica między zachodnimi przywódcami a prezydentem Władimirem Putinem polega na tym, że "podczas gdy oni szanują reguły, on je narusza".

- Rosja jest nieprzewidywalna - zaznaczył Jaceniuk. Jak oświadczył, z danych ukraińskich służb wynika, że w zeszłym roku "Rosja rozważała hipotezę szeroko zakrojonej akcji militarnej przeciwko Ukrainie, także z użyciem lotnictwa".

Szef rządu w Kijowie pytany o skuteczność sankcji gospodarczych nałożonych na Rosję powiedział, że była to dobra decyzja. Teraz jego zdaniem najlepszym sposobem nakłonienia Rosji do przestrzegania porozumień z Mińska jest zaostrzenie embarga.

Jaceniuk oświadczył też: - Zapewniam, że moje pokolenie i te następne zrobią wszystko, aby Krym był znowu nasz.

d4vfz1b

Na uwagę, że pod adresem ukraińskim sił padają zarzuty, że w ich szeregach walczą też ultranacjonaliści z tzw. Prawego Sektora, Jaceniuk odparł: - Mamy wojnę. Trudno dokonać rozróżnienia, kto jest większym, a kto mniejszym nacjonalistą.

- Wszyscy chcą bronić Ukrainy - oznajmił premier Ukrainy w rozmowie z włoską gazetą.

Zobacz również wideo: Stan wyjątkowy na wschodzie Ukrainy

d4vfz1b

Podziel się opinią

Share
d4vfz1b
d4vfz1b
Więcej tematów