Trwa ładowanie...

Arsenij Jaceniuk odrzuca propozycję Putina. "To plan ocalenia terrorystów"

Premier Ukrainy odrzuca plan pokojowy Władimira Putina. Arsenij Jaceniuk powiedział, że plan rozwiązania konfliktu na wschodzie Ukrainy, który przedstawił prezydent Rosji Władimir Putin, zmierza do zamrożenia kryzysu zbrojnego, ma zdezorientować Zachód i jest planem ocalenia terrorystów.

Share
Arsenij Jaceniuk odrzuca propozycję Putina. "To plan ocalenia terrorystów"
Źródło: PAP/EPA, fot: Filip Singer
d4go87f

- Siedem punktów rosyjskiego prezydenta, które rzekomo mają doprowadzić do zażegnania kryzysu na Ukrainie, w dziwny sposób przypomina plan ocalenia rosyjskich terrorystów - powiedział szef rządu w Kijowie.

- Jest to kolejna próba zamydlenia oczu wspólnoty międzynarodowej przed szczytem NATO (w czwartek i piątek w Newport w Walii) oraz próba uniknięcia decyzji Unii Europejskiej o wprowadzeniu nowej fali sankcji przeciwko Rosji - ocenił Jaceniuk.

Premier oznajmił, że "prawdziwym planem Putina jest zniszczenie Ukrainy i odbudowanie ZSRR". Dodał, że nikt na świecie nie ufa już słowom rosyjskiego prezydenta.

d4go87f

- Wszystkie poprzednie ustalenia z Rosją - w Genewie, Normandii, Berlinie i w Mińsku - reżim rosyjski albo ignorował albo bezczelnie łamał - podkreślił Jaceniuk.

- Najlepszy plan na rzecz wstrzymania wojny, którą Rosja toczy przeciwko Ukrainie, składa się tylko z jednego punktu: Rosja zabiera z ukraińskiego terytorium swoją regularną armię, najemników i terrorystów. Kiedy to nastąpi, na Ukrainie będzie pokój - powiedział premier Ukrainy.

Jaceniuk oznajmił też, że Kijów oczekuje od NATO i Unii Europejskiej decyzji, które zatrzymają agresję na jego państwo.

Plan Putina

Prezydent Rosji Władimir Putin, który przebywa z wizytą w Mongolii, oświadczył w środę, że ostateczne porozumienie w sprawie uregulowania konfliktu na Ukrainie może zostać osiągnięte w najbliższy piątek na spotkaniu grupy kontaktowej. Putin powiedział dziennikarzom, że plan powstał w trakcie lotu do Ułan Bator i jest złożony z siedmiu punktów.

Putin potwierdził, że w godzinach porannych rozmawiał na temat uregulowania konfliktu z prezydentem Ukrainy Petrem Poroszenką. - Wydaje mi się, że nasze poglądy na temat sposobów rozwiązania konfliktu są bardzo zbliżone - oświadczył w czasie wizyty w Ułan Bator.

d4go87f

Putin powiedział dziennikarzom, że plan uregulowania ukraińskiego kryzysu składa się z siedmiu punktów. Wymienił m.in. wstrzymanie przez ukraińskie siły oraz prorosyjskich separatystów działań wojskowych na wschodzie kraju, wysłanie tam międzynarodowych obserwatorów, którzy monitorowaliby przestrzeganie rozejmu, wymianę jeńców bez warunków wstępnych i utworzenie korytarza humanitarnego dla uchodźców i dostaw pomocy humanitarnej na wschód Ukrainy.

Jako pierwszy krok wymienił wstrzymanie "aktywnych ofensywnych operacji w kierunkach donieckim i ługańskim" przez siły zbrojne Ukrainy i rebeliantów.

Dodał, że ukraińskie lotnictwo nie powinno prowadzić działań przeciwko cywilom w strefie konfliktu. "Ponadto ukraińskie wojsko powinno wycofać się na bezpieczną odległość, dzięki czemu ostrzał artyleryjski i inne ataki na zamieszkane tereny byłyby niemożliwe" - podkreślił rosyjski przywódca.

d4go87f

Podziel się opinią

Share
d4go87f
d4go87f
Więcej tematów